V Kolumbii hrozí protržení hráze, úřady vyhlásily evakuaci. Bylo by to jako tsunami, varuje starosta

ČTK ČTK
18. 5. 2018 10:31
Kolumbijské úřady už evakuovaly přes 9000 lidí. Celou situaci komplikují vydatné deště.
Mnoho obyvatel muselo opustit své domovy a zařídit si provizorní bydlení ve stanech.
Mnoho obyvatel muselo opustit své domovy a zařídit si provizorní bydlení ve stanech. | Foto: Reuters

Medellín (Kolumbie) - Kolumbijské úřady už evakuovaly přes 9000 lidí kvůli nebezpečí protržení hráze na přehradě, která se staví na severozápadě země na řece Cauca a na níž má být největší elektrárna v zemi.

Řeka se rozvodnila po několika sesuvech půdy při hloubení odvodného tunelu koncem dubna a začátkem května. Od té doby platí stav ohrožení. Voda zaplavila už minimálně jednu obec. V oblasti navíc v těchto dnech stále prší. 

Stav ohrožení kvůli záplavám z řeky Cauca platí ve čtyřech departementech, informoval ve čtvrtek španělský deník El País. O víkendu má podle ředitele meteorologického ústavu Ómara Franka v oblasti spadnout ještě větší množství srážek.

"Zatím pracujeme i s tím nejhorším scénářem, že to hráz nevydrží," řekl kolumbijskému rozhlasu Caracol ředitel Veřejných staveb Medellínu (EMP) Jorge Londoňo, který má projekt na starost.

"Pokud se to protrhne, bude to katastrofa, bude to jako vlna tsunami," komentoval situaci starosta města Medellín Federico Gutiérrez. V oblasti, kterou by voda mohla zaplavit, žije na 200 000 lidí.

Na stavbě přehrady Ituango, která leží zhruba 170 kilometrů severně od Medellínu, nyní pracuje na 11 000 dělníků dnem i nocí, aby zvýšili hráz alespoň o sedm metrů. 

Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech ani pohřešovaní. Pouze čtyři dělníci utrpěli lehčí zranění. Kdy se budou moci evakuovaní vrátit do svých domovů, místní úřady nedokážou odhadnout.

Přehrada v rámci projektu Hidroituango se začala stavět v roce 2011. Vodní elektrárna na přehradě by měla být po dokončení největší elektrárnou v zemi a pokrýt kolem 17 procent spotřeby energie v Kolumbii.

Video: Společnost Energo-Pro v Turecku staví přehradu a vodní elektrárnu

Společnost Energo-Pro v Turecku staví přehradu a vodní elektrárnu | Video: Energo-Pro
 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy