reklama
 
 

V Kolumbii hrozí protržení hráze, úřady vyhlásily evakuaci. Bylo by to jako tsunami, varuje starosta

18. 5. 2018 10:31
Kolumbijské úřady už evakuovaly přes 9000 lidí. Celou situaci komplikují vydatné deště.

Medellín (Kolumbie) - Kolumbijské úřady už evakuovaly přes 9000 lidí kvůli nebezpečí protržení hráze na přehradě, která se staví na severozápadě země na řece Cauca a na níž má být největší elektrárna v zemi.

Řeka se rozvodnila po několika sesuvech půdy při hloubení odvodného tunelu koncem dubna a začátkem května. Od té doby platí stav ohrožení. Voda zaplavila už minimálně jednu obec. V oblasti navíc v těchto dnech stále prší. 

Stav ohrožení kvůli záplavám z řeky Cauca platí ve čtyřech departementech, informoval ve čtvrtek španělský deník El País. O víkendu má podle ředitele meteorologického ústavu Ómara Franka v oblasti spadnout ještě větší množství srážek.

"Zatím pracujeme i s tím nejhorším scénářem, že to hráz nevydrží," řekl kolumbijskému rozhlasu Caracol ředitel Veřejných staveb Medellínu (EMP) Jorge Londoňo, který má projekt na starost.

"Pokud se to protrhne, bude to katastrofa, bude to jako vlna tsunami," komentoval situaci starosta města Medellín Federico Gutiérrez. V oblasti, kterou by voda mohla zaplavit, žije na 200 000 lidí.

Na stavbě přehrady Ituango, která leží zhruba 170 kilometrů severně od Medellínu, nyní pracuje na 11 000 dělníků dnem i nocí, aby zvýšili hráz alespoň o sedm metrů. 

Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech ani pohřešovaní. Pouze čtyři dělníci utrpěli lehčí zranění. Kdy se budou moci evakuovaní vrátit do svých domovů, místní úřady nedokážou odhadnout.

Přehrada v rámci projektu Hidroituango se začala stavět v roce 2011. Vodní elektrárna na přehradě by měla být po dokončení největší elektrárnou v zemi a pokrýt kolem 17 procent spotřeby energie v Kolumbii.

Video: Společnost Energo-Pro v Turecku staví přehradu a vodní elektrárnu

Společnost Energo-Pro v Turecku staví přehradu a vodní elektrárnu | Video: Energo-Pro |  01:32

autor: ČTK | 18. 5. 2018 10:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama