V Kolumbii hrozí protržení hráze, úřady vyhlásily evakuaci. Bylo by to jako tsunami, varuje starosta

ČTK ČTK
18. 5. 2018 10:31
Kolumbijské úřady už evakuovaly přes 9000 lidí. Celou situaci komplikují vydatné deště.
Mnoho obyvatel muselo opustit své domovy a zařídit si provizorní bydlení ve stanech.
Mnoho obyvatel muselo opustit své domovy a zařídit si provizorní bydlení ve stanech. | Foto: Reuters

Medellín (Kolumbie) - Kolumbijské úřady už evakuovaly přes 9000 lidí kvůli nebezpečí protržení hráze na přehradě, která se staví na severozápadě země na řece Cauca a na níž má být největší elektrárna v zemi.

Řeka se rozvodnila po několika sesuvech půdy při hloubení odvodného tunelu koncem dubna a začátkem května. Od té doby platí stav ohrožení. Voda zaplavila už minimálně jednu obec. V oblasti navíc v těchto dnech stále prší. 

Stav ohrožení kvůli záplavám z řeky Cauca platí ve čtyřech departementech, informoval ve čtvrtek španělský deník El País. O víkendu má podle ředitele meteorologického ústavu Ómara Franka v oblasti spadnout ještě větší množství srážek.

"Zatím pracujeme i s tím nejhorším scénářem, že to hráz nevydrží," řekl kolumbijskému rozhlasu Caracol ředitel Veřejných staveb Medellínu (EMP) Jorge Londoňo, který má projekt na starost.

"Pokud se to protrhne, bude to katastrofa, bude to jako vlna tsunami," komentoval situaci starosta města Medellín Federico Gutiérrez. V oblasti, kterou by voda mohla zaplavit, žije na 200 000 lidí.

Na stavbě přehrady Ituango, která leží zhruba 170 kilometrů severně od Medellínu, nyní pracuje na 11 000 dělníků dnem i nocí, aby zvýšili hráz alespoň o sedm metrů. 

Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech ani pohřešovaní. Pouze čtyři dělníci utrpěli lehčí zranění. Kdy se budou moci evakuovaní vrátit do svých domovů, místní úřady nedokážou odhadnout.

Přehrada v rámci projektu Hidroituango se začala stavět v roce 2011. Vodní elektrárna na přehradě by měla být po dokončení největší elektrárnou v zemi a pokrýt kolem 17 procent spotřeby energie v Kolumbii.

Video: Společnost Energo-Pro v Turecku staví přehradu a vodní elektrárnu

Společnost Energo-Pro v Turecku staví přehradu a vodní elektrárnu | Video: Energo-Pro
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy