Kolem Krejčíře se v JAR kupí mrtví. Jak zemřel právník?

ČTK ČTK
25. 9. 2011 15:51
Hned pět osob zemřelo násilnou smrtí během Krejčířova pobytu v JAR
V JAR se měl Krejčíř dopustit minimálně pojistného podvodu
V JAR se měl Krejčíř dopustit minimálně pojistného podvodu | Foto: Reuters

Johannesburg/Praha - Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř potvrdil, že spolupracoval s jihoafrickým právníkem Ianem Jordaanem, který byl minulý týden zavražděn v Johannesburgu. Jordaan byl advokátem rovněž zavražděného majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona - toho vrah zastřelil loni v květnu.

Podle nedělního vydání jihoafrického deníku Sunday Times byl Krejčíř po Jacksonově smrti Jordaanovým klientem a jeho prostřednictvím uplatnil pohledávku ve výši 11,5 milionu randů (asi 25 milionů korun), kterou vůči majiteli klubů měl.

Sunday Times napsal, že spekulace, jež se po Jordaanově smrti rozvířily, se stále více zaměřují i na Krejčíře. Ten v pátek potvrdil, že se s právníkem znal a dokonce si ho najal, aby po Jacksonově smrti z jeho pozůstalosti získal v rámci majetkového vypořádání 11,5 milionu randů, které mu prý český podnikatel půjčil.

"Jordaan ke mně přišel, aby mi řekl, že bych měl uplatnit pohledávku vůči Lollyho pozůstalosti," řekl Krejčíř jihoafrickému listu. Jackson ho prý před lety požádal o půjčku a on mu ji mezi lety 2008 a 2010 poskytl.

"Převedl jsem Lollymu peníze do Jižní Afriky ze své pražské společnosti DKR Investments, a to prostřednictvím banky Reserve Bank," upřesnil.

Další johannesburský deník City Press dnes napsal, že ještě den před smrtí Jordaan komunikoval s advokátkou Karlou Strydomovou, která zastupuje firmu Krejčířovy manželky Kateřiny. Podle deníku Jordaan odmítl pohledávku ve výši 9,1 milionu randů (asi 20 milionů korun), kterou Strydomová uplatnila vůči pozůstalosti Lollyho Jacksona.

Příliš mnoho nejasností

Zda je tato pohledávka totožná s tou, o níž píše Sunday Times, není jasné. City Press ovšem upřesnil, že Strydomová chtěla vypořádat dluh, který prý měl Jackson hned vůči několika firmám napojeným na Radovana Krejčíře.

Krejčířova vila v Černošicích
Krejčířova vila v Černošicích | Foto: Ludvík Hradilek

Šlo o dluh vůči společnosti Groep Twee Beleggings Kateřiny Krejčířové, společnosti DKR Investments Praha a dluh vůči Krejčířově matce Naděždě.

Pětapadesátiletý Jordaan byl zavražděn v úterý. Večer odjel na setkání s novým klientem a už se nevrátil. Jeho zmizení ohlásila snoubenka a policie si pak případ pohřešovaného spojila s nálezem těla v ohořelém autě na severozápadě Johannesburgu.

K identifikaci mrtvoly posloužilo porovnání chrupu; podle všeho tak v autě zemřel skutečně Jordaan, i když to policie zatím oficiálně nepotvrdila. Některá média ovšem píší, že nalezená mrtvola byla bez zubů.

Policie pracuje s verzí, že Jordaan byl unesen a donucen převést vysokou částku ze svého účtu. Místní reportéři vesměs spojují Jordaanovu vraždu s podsvětím a s praním špinavých peněz.

Radovana Krejčíře jihoafrické úřady již delší dobu stíhají kvůli podvodu, jehož se měl dopustit. Je obžalován, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny, že se nachází v závěrečné fázi rakoviny. Neoprávněně tak inkasoval pojistku ve výši 4,5 milionu randů.

Policie Krejčíře zadržela letos v březnu po razii v jeho domě na johannesburském předměstí Bedfordview, při které byl nalezen seznam osob považovaný za "seznam smrti", tedy za soupis lidí určených Krejčířem k likvidaci.

Procesí mrtvých

V posledních letech bylo zavražděno  hned několik lidí, kteří se pohybovali v Krejčířově okolí. První obětí byl soukromý vyšetřovatel Kevin Trytsman, druhou německý podnikatel Uwe Gembala, který dovážel pro Lollyho Jacksona auta a podle médií byl zapleten do mezinárodního praní špinavých peněz. Údajně spolupracoval také s Krejčířem.

Krejčíř tvrdí, že je nevinen, mrtvých v jeho okolí ale přibývá
Krejčíř tvrdí, že je nevinen, mrtvých v jeho okolí ale přibývá | Foto: čtk

Jako třetí byl zavražděn developer napojený na Krejčíře Chris Kouremetis. Čtvrtou obětí pak byl Lolly Jackson. Muž podezřelý z jeho zabití, George Luka uprchl na Kypr.

Úřady v ČR Krejčíře obvinily z různých majetkových a násilných trestných činů. České policii podnikatel unikl při domovní prohlídce v roce 2005.

V srpnu 2006 mu byl v Česku uložen první pravomocný trest - dva roky vězení s podmíněným dvouletým odkladem za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun. Loni v srpnu mu byl o šest měsíců na šest let vězení snížen trest za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. V témže roce Česko požádalo Jihoafričany o jeho vydání. Nynější proces v JAR, který má pokračovat 11. října a týká se výše zmíněného pojišťovacího podvodu, s českou žádostí nesouvisí.

 

Právě se děje

Další zprávy