"Koledujete si o válku". USA vyzvaly k tvrdším sankcím, Čína a Rusko chtějí s KLDR jednat

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2017 21:25
Spojené státy se tento týden chystají předložit návrh nové rezoluce reagující na provokace KLDR, uvedla americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že Rada bezpečnosti OSN by měla vůči režimu přijmout tvrdá opatření. Čína a Rusko hovoří spíše o jednání s KLDR a potřebě ukončit vojenská cvičení v oblasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Proti Severní Koreji, která v neděli provedla svůj šestý jaderný test, by měla Rada bezpečnosti OSN přijmout nejtvrdší možná opatření. Na mimořádném jednání rady to v pondělí řekla americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že Spojené státy tento týden předloží návrh nové rezoluce reagující na provokace KLDR.

Zástupci Číny a Ruska během jednání jadernou zkoušku také odsoudili, místo o sankcích ale hovořili o jednání se severokorejským režimem a o potřebě ukončit společná vojenská cvičení armád USA a Jižní Koreje v oblasti.

"Navzdory našim snahám je severokorejský jaderný program pokročilejší a nebezpečnější než kdy předtím," řekla Haleyová a podotkla, že severokorejský vůdce Kim Čong-un si "koleduje o válku".

"Spojené státy válku nikdy nechtěly. Nechceme ji ani teď. Ale trpělivost naší země není neomezená," dodala americká diplomatka. Spojené státy podle ní připraví návrh nové rezoluce, s nímž jednotlivé země seznámí tento týden, aby rada mohla hlasovat už příští pondělí.

Na potřebě přijetí tvrdších sankcí se v pondělním telefonátu shodli americký prezident Donald Trump se svým korejským protějškem Mun Če-inem. Podle agentury Reuters to uvedl úřad korejské hlavy státu. Oba lídři se zároveň dohodli na zrušení váhového limitu hlavic korejských raket, který vzájemná úmluva dosud stanovovala na 500 kilogramů.

Trump telefonoval také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Shodli se, že zkouška vodíkové bomby představuje ze strany severokorejského režimu nové a nepřijatelné vyhrocení situace. Oba jsou toho názoru, že mezinárodní společenství musí pokračovat ve vyvíjení tlaku na režim KLDR a že Rada bezpečnosti OSN musí rychle přijmout další a přísnější sankce," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Merkelová rovněž řekla Trumpovi, že Německo bude usilovat o to, aby přísnější sankční režim vůči Pchjongjangu přijala celé Evropská unie. "Cílem je odradit KLDR od porušování mezinárodního práva a dosáhnout mírového řešení," vysvětlil Seibert.

KLDR je terčem postihů OSN kvůli svému jadernému a raketovému programu již od roku 2006. Dosud poslední sankce zakazující vývoz severokorejského uhlí, oceli či olova schválila Rada bezpečnosti v srpnu v návaznosti na dva červencové testy raket dlouhého doletu. Tyto sankce by podle odhadů expertů mohly snížit hodnotu ročního exportu KLDR ze tří miliard dolarů (66 miliard Kč) o třetinu.

O dalších sankcích však nemluvili zástupci Číny a Ruska, kteří mají jako stálí členové rady při hlasování o rezolucích právo veta. Obě země, které jsou vůči postihům proti KLDR tradičně nejzdrženlivější, zdůraznily, že upřednostňují diplomatické řešení napjaté situace v regionu.

Čínský ambasador Liou Ťie-i vyzval členské země rady, aby zvážily návrh jeho země, podle něhož by KLDR ukončila raketový a jaderný program a USA a Korea by zároveň zanechaly vojenských cvičení v oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy