reklama
 
 

Zatčený expolicista a bývalý voják v Kolárovu. Co ještě víme o vraždě Jána Kuciaka

Aktualizováno 27. 9. 2018 16:35
Rodiny zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky mají naději, že se dozví, kdo je odpovědný za jejich smrt. Více než půl roku po vraždě slovenská policie oznámila, že zatkla podezřelé. Nabízíme přehled, co víme a nevíme o případu dvojnásobné vraždy.

Kolik lidí policie ve čtvrtek zatkla a kde?

VÍME. Zatčeno je podle slovenských médií osm lidí. Má být mezi nimi pachatel a lidé, kteří mu pomáhali zločin vykonat.

Speciální policejní jednotka NAKA zasahovala ve čtyři hodiny ráno ve třech ulicích města Kolárovo na jihu Slovenska, zhruba 25 kilometrů od Komárna v Nitranském kraji. Policie také provedla u zadržených domovní prohlídky. Uvedla však, že nezveřejní žádné podrobnosti o zatčených, aby neohrozila další průběh vyšetřování.

Televize Joj uvedla, že policii přivedly na stopu možných pachatelů informace z IP adres počítačů, které vyhledávaly Kuciakův dům přes Google Street View.

"Chci věřit tomu, že skutečně mají pachatele vraždy a lidi, kteří za to budou nést zodpovědnost. Ale musíme si počkat na další informace, abychom si mohli být jisti, že tomu tak je," prohlásil šéfredaktor on-line deníku Aktuality.sk Peter Bárdy. Ján Kuciak pracoval pro tento server až do 21. února letošního roku, kdy ho policisté našli zastřeleného i s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou v domě ve vesnici Velká Mača.

"Nevím, zda se mám smát, nebo plakat," uvedla Zlatica Kušnírová, matka Kuciakovy snoubenky.

Policie později taky zveřejnila snímky ze zásahu.

MIMORIADNY ZÁSAH: ĎALŠIE FOTOGRAFIE Rozdelenie v neskorej nočnej hodine, vedúci tímu vyšetrovateľov s malou časťou rozsiahleho spisu a zábery po zásahu pred objektmi.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne 27. September 2018

Kdo jsou zadržení muži?

VÍME. Policie zatkla podle slovenských médií bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Sz. a jeho bratrance Miroslava M. Tomáš Sz. absolvoval výcvik na Evropské bezpečností akademii, která školí bodyguardy. Jeho koníčkem jsou bojová umění. Miroslav M. sloužil do roku 2013 v armádě.

Podle serveru Aktuality.sk jsou oba muži v Kolárovu známí jako "ti, kteří řeší problémy".

Co bylo motivem vraždy? Kdo si ji objednal?

NEVÍME. Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v květnu řekl, že šlo o vraždu na objednávku. Ještě předtím sdělila policie, že čin velmi pravděpodobně souvisel s Kuciakovou prací novináře.

Média spekulovala o mnoha stopách. Kuciak například psal o aktivitách italské mafie na východním Slovensku nebo o podnikateli Mariánu Kočnerovi. Na veřejnost však zatím nepronikla žádná informace, která by přesvědčivě dokazovala jakoukoliv z verzí.

Právní zástupce Kuciakových Daniel Lipšic řekl po čtvrteční razii serveru Aktuality.sk, že zadržení lidé obvykle při výsleších prozradí více v případech, kdy jsou ve hře tresty doživotního vězení.

Přihlásil se někdo policii poté, co zveřejnila obrázek muže, který údajně měl informace o vraždě?

VÍME. Generální prokuratura zveřejnila identikit neboli podobu člověka na základě svědeckých výpovědí. Podle slovenského Denníku N se policii přihlásil muž z Velké Mače, kde Kuciak bydlel, a tvrdil, že dotyčného zná. Člověka na kresbě pak policie vyslechla. Popřel, že o činu něco ví.

Kde je vražedná zbraň?

NEVÍME. Na místě činu policie žádnou nenašla. Kuciak a Kušnírová ale zemřeli po výstřelech z jedné zbraně. Na místě se našly také nábojnice. Podle policie ale nešlo o žádnou formu vzkazu. Pachatel měl problém s dobíjením pistole a nábojnice mu vypadávaly.

Kuciakova kolegyně Holcová: Někdy mě napadá, zda policie vůbec chce vraždu objasnit

Pořád věřím, že policisté chtějí vraždu objasnit, ale mohou tam být velké politické tlaky, možná už dávno vědí, kdo to udělal, říká Pavla Holcová | Video: DVTV, Martin Veselovský |  15:39

autor: Martin Novák | 27. 9. 2018 14:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama