Koka je bezpečná, nechte nás ji vyvážet, žádá cocalero

Roman Gazdík
22. 3. 2009 7:23
Rozhovor s Dioniciem Nuňezem o kokainovníku, legálním kokovém trhu a Coca-Cole
Dionicio Nuňez
Dionicio Nuňez | Foto: Roman Gazdík

Vídeň - Na právě skončené konferenci Komise OSN o narkotických drogách (CND) ve Vídni požádal bolivijský prezident Evo Morales svět, aby změnil články Jednotné úmluvy o narkotických drogách z roku 1961, která na seznam zakázaných látek vedle kokainu umístila také kokainovník pravý neboli koku.

Bolivijský prezident v emotivním projevu podtrhl, že koka není drogou, nýbrž stimulantem, který je v andských zemích tradičně užíván tisíce let coby doplněk výživy i léčebný prostředek.

Společně s prezidentem do Vídně přijel i pěstitel koky (cocalero) Dionicio Nuňez, který se v rámci kampaně Koka a suverenita (Coca y Soberanía) pokouší rehabilitovat koku coby legální obchodní produkt.

Koka je jako hostie

Co je koka? Jaký význam má pro Bolivijce?

Nejen v Bolivii, ale věřím, že v celých Andách - Kolumbii, Peru, Ekvádoru, na severu Argentiny - je koka po staletí součástí kulturní identity indiánů a venkovského obyvatelstva. Konzumovat kokový list je možné přirovnat k tomu, když katolíci přijímají na mši svaté hostii.

Andská hostie
Andská hostie | Foto: Reuters

Jde rovněž o nutriční doplněk výživy a také přírodní lék na různé neduhy. A nyní jsme koku vložili i do naší ústavy. V jednom z článků nové ústavy byla vyhlášena za kulturní a historické dědictví bolivijské republiky. Také se tam potvrzuje, že v jejím přírodním stavu nejde o žádnou drogu ani omamnou látku, že není zdraví škodlivá.

Takže když někdo v Bolívii žvýká koku, není to považováno za nic špatného?

Ne, v žádném případě. Například náš prezident Evo Morales žvýká koku, pěstuje ji a je i vedoucím pěstitelského hnutí. Konzumujeme ji po mnoho generací. Už tři tisíce let žvýkáme koku a nemá to žádný efekt, který způsobuje konzumace kokainu, což je o něčem zcela jiném.

Vy sám jste pěstitelem koky. Co to obnáší?

Jde o běžnou zemědělskou činnost. Koka se v Bolívii pěstuje v regionu Yungas na svazích And blízko hlavního města La Pazu a v Chapare nedaleko Cochabamby. Jde o komerční zboží pro konzumaci v jiných částech země.

Legální trh s kokou funguje

Co se stane s kokou, kterou jako pěstitel vyprodukujete?

Musíme ji přivést na legální trh v La Pazu, odkud se distribuuje do celé země včetně severu Argentiny, kde se bolivijská koka také konzumuje. A od místa produkce, přes centrální trh v La Pazu až po místa, kde se konzumuje, existuje právní systém kontrol.

Má dva typy: jednak státní a pak také na úrovni jednotlivých společenství pěstitelů koky, kteří sami mají zájem kontrolovat, zda není používána na ilegální účely a nedostává se k obchodníkům s drogami.

Jak to funguje? Jak se tyto kontroly provádějí?

Tato kontrola na úrovni společenství se ukazuje jako mnohem efektivnější než státní kontroly, které vykonávaly předchozí vlády. Každý producent koky je v syndikátu a má svůj průkaz pěstitele, který mu vydá jeho vlastní organizace.

A tyto komunity pravidelně své členy kontrolují, jestli prodali svůj produkt na legální trh. To musí doložit dokumenty. Pokud to neprokáže, může mu jeho komunita odebrat průkaz pěstitele, zbavit ho práva pěstovat koku a také může být z komunity vyloučen. Takže to je mnohem efektivnější než policejní kontroly a mnoho lidí se chce těmto rizikům vyhnout.

Morales je jeden z nás

Jak je možné zjistit, že pěstitel například neodvedl osmdesát procent produkce na legální trh a dvacet procent neprodal obchodníkům s drogami?

Jistě, jsou zde tyto případy. Pokud by všichni tyto normy dodržovali, nevyráběl by se v Bolivii žádný kokain. Během třech let vlády Evo Moralese, kdy se zavedl tento nový typ kontrol a také pokračují státní kontroly, se snížilo množství koky, které se dostává na ilegální trh.

Tohle je koka, ne kokain, prohlásil bolivijský prezident Evo Morales a požádal ve Vídni OSN, aby ji vyjmula z listiny zakázaných látek
Tohle je koka, ne kokain, prohlásil bolivijský prezident Evo Morales a požádal ve Vídni OSN, aby ji vyjmula z listiny zakázaných látek | Foto: Reuters

Také nárůst plochy osázené kokou se podle poslední zprávy OSN snížil na pět procent, zatímco v jiné zemi (Kolumbie - pozn. red.), kde se koková pole stříkají herbicidy a ničí manuálně, se to zvedlo o 27 procent.

Samozřejmě bych lhal, kdybych tvrdil, že všechna bolivijská koka jde na legální trh. Tohle ale běží teprve několik let. Také teď připravujeme nový zákon, který vymezí produkci, obchod, industrializaci a vývoz, co se týče jiných zemí.

A jak se liší státní kontroly Moralesovy vlády od těch dřívějších?

Politika předchozích vlád byla vnucena zvnějšku, ze Spojených států. Říkala, že aby se skoncovalo s výrobou kokainu, je třeba také skoncovat s pěstováním koky. Měli jsme tu takzvaný „Důstojný plán" (za prezidenta Hugo Banzera na konci devadesátých let - pozn. red.), který plánoval zcela skoncovat s pěstováním koky represivními metodami, jako je násilná eradikace.

Evo je pěstitel koky, cítíme, že to je naše vláda, že není produktem nějaké dezinformační kampaně. Takže i sami producenti nyní přispívají k procesu substituce koky, aby byly zóny, kde je možné pěstovat koku, omezené.

Svět musí uznat koku

Co nyní čekáte od světa?

Chceme, aby pochopil, že není možné s kokou skoncovat, jak říká Jednotná úmluva o narkotických drogách z roku 1961. Tradiční konzumace koky existovala, existuje a v budoucnosti bude existovat a bylo by lepší, kdyby to mezinárodní konvence uznaly a koku nestigmatizovaly jako drogu.

Do boje proti velmi odolnému keři je v Kolumbii nasazena armáda. Vrtulník startující od kokového pole.
Do boje proti velmi odolnému keři je v Kolumbii nasazena armáda. Vrtulník startující od kokového pole. | Foto: Reuters

A chystáte podat formální žádost Valnému shromáždění OSN?

Včera to prezident oznámil. Bolívie připraví formální prosbu ke generálnímu tajemníkovi OSN, aby se tento omyl opravil. Samozřejmě ten proces bude trvat rok, dva roky, než to přezkoumají ostatní státy a orgány OSN.

Mezitím budeme pokračovat v kampani, která má za cíl představit, jak by se mohla koka využít. Andská kultura světu přispěla různými produkty a koka může být jedním z nich. Nenutíme nikoho, aby ji žvýkal. Ale jsou jiné způsoby konzumace. Podobně jako v Peru jsou i v Bolívii malé závody, které produkují kokové limonády, kokové čaje, kokovou mouku.

Myslíte si, že třeba kokový čaj by se dal vyvážet do světa?

Přesně tak. Jako se to děje s některými africkými zeměmi. Peruánská národní koková společnost prodává nějaké kokové produkty jedné africké zemi. Není možné, aby společnost Coca-Cola byla jedinou, která bude využívat výhod, které koka přináší.

Coca-Cola má výjimku, proč ne my?

Takže podle vás Coca-Cola stále používá kokové listy při výrobě nápoje?

Říká, že ne, ale existují brazilské studie, které tvrdí, že Coca-Cola stále využívá jistou část kokového listu coby esenci. Možná ji nevyužívá tolik jako před rokem 1961.

Koka se na legálních trzích v Bolivii prodává na váhu a zákazníci si ji odnášejí v igelitových sáčcích
Koka se na legálních trzích v Bolivii prodává na váhu a zákazníci si ji odnášejí v igelitových sáčcích | Foto: Reuters

Ale pokud se podíváte na statistiky peruánské národní kokové společnosti, jedna dceřiná společnost Coca-Coly ji pravidelně stále kupuje (ve skutečnosti jde o akciovou společnost Stepan Company, která kupuje sto tun peruánské koky ročně a pro Coca-Colu z ní vyrábí extrakt - pozn. red.)

Do roku 1993 nebo 1994 kupovala skrze jednu svou subsidiárku Alboexport také bolivijskou koku. Po konfliktech (spory mezi bolivijskou a americkou vládou ohledně boje proti překupníkům - pozn. red.), které přišly, už kupuje jen peruánskou.

Ale není to jen Coca-Cola.

Energetický nápoj Kdrink na bázi koky se už rok prodává v různých evropských městech (společnost má podle její internetové stránky kanceláře v Polsku, Německu, Nizozemsku, Itálii, Řecku a Španělsku - pozn. red.). Takže vedle využití pro zlepšení výživy a zdraví můžete z koky získat řadu produktů, které mohou být využity v jiných zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy