Kohout dál chce Čecha ve vesmíru, oslovil i Clintonovou

Zahraničí Zahraničí, Jakub Unger
22. 9. 2009 1:02
Ministři zahraničí jednali, co dál po radaru
Hillary Clintonová při středečním projevu v think tanku Rada pro zahraniční politiku (CFR). Mluvila hlavně o Íránu.
Hillary Clintonová při středečním projevu v think tanku Rada pro zahraniční politiku (CFR). Mluvila hlavně o Íránu. | Foto: Reuters

New York - Ministr zahraničí Jan Kohout se nehodlá vzdát snu, že by v blízké budoucnosti mohl do vesmíru vycestovat historicky druhý český kosmonaut.

Nápad, který se zrodil v reakci na oznámení USA, že v České republice ani v Polsku nevznikne dlouho plánovaný vojenský radar, rozvíjel Kohout i na pondělní schůzce s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Jednání na nejvyšší úrovni se odehrálo v newyorském hotelu Waldorf-Astoria.

Česko se snaží vymoci na Spojených státech kompenzace za zrušený projekt. Kromě vojenských návrhů vytáhl ministr zahraničí i vizi, že by USA vyslaly po roce 2015 českého vědce do vesmíru.

Budoucí spolupráce obou zemí by totiž podle Kohouta měla mít i "výraznou civilní složku" a nové projekty by měly odpovídat "dnešní době a úrovni vztahů obou zemí".

Ministryně Clintonová se snažila dát najevo, že Američané mají pro Čechy pochopení a jeden zrušený projekt na tom nic nemění. Protože Česko je pro USA důležitým spojencem, a vztahy obou zemí jsou "hluboké a dlouhé".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy