Kdo po Kiskovi? Slováci by za prezidenta chtěli ministra Lajčáka, ten ale nekandiduje

ČTK ČTK
2. 10. 2018 14:26
Šéfa diplomacie by podle nejnovějšího průzkumu volila víc než čtvrtina dotázaných. Ve vládní straně Směr se ho podle deníku SME už několik měsíců snaží přesvědčit, aby z kraje příštího roku kandidoval. Zatím ale odmítá.
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava  - Nejvíce Slováků by si podle aktuálního průzkumu agentury Focus přálo za nového prezidenta země nynějšího šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka nebo předsedu parlamentu Andreje Danka. Lajčák svou kandidaturu opakovaně popřel, Danko ji nepotvrdil.

Z již ohlášených kandidátů na post hlavy státu v žebříčku popularity těsně vede vědec Robert Mistrík. Přímé prezidentské volby na Slovensku jsou naplánovány na příští rok, současná hlava státu Andrej Kiska o znovuzvolení usilovat nebude.

Dlouholetého diplomata Lajčáka, kterého na post ministra zahraničí navrhla nejsilnější vládní strana Směr - sociální demokracie (Směr), získal v sondáži 26 procent hlasů rozhodnutých voličů.

Lajčák dříve ale řekl, že se chce nadále věnovat zahraniční politice, byť ho nejlepším kandidátem na prezidenta označili představitelé Směru včetně jeho předsedy a expremiéra Roberta Fica.

Za Lajčákem na druhém místě skončil s podporou 12,3 procenta Danko, který je také předsedou vládní Slovenské národní strany (SNS). Danko dříve tvrdil, že strana postaví do prezidentských voleb ženu, dosud ale svého kandidáta SNS nepředstavila.

Až za Dankem se se ziskem 9,5 procenta umístil Mistrík, kterého podporuje i nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita.

Těsně za ním následují soudce nejvyššího soudu a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin s podporou 9,1 procenta, jakož i předseda pravicově populistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko se ziskem 8,7 procenta.

Kandidaturu na post prezidenta již ohlásila více než desítka Slováků. Oficiálními kandidáty se stanou poté, co získají podporu alespoň 15 poslanců parlamentu nebo podpisy 15 tisíc občanů.

Jako první tuto podmínku podle dřívějších informací splnil poslanec parlamentu za malou opoziční stranu Jsme rodina-Boris Kollár Milan Krajniak.

Video: Rozbij prasátko a otevři kasičku. Zeman navštívil Kisku ve Vysokých Tatrách

Rozbij prasátko a otevři kasičku. Zeman navštívil Kisku ve Vysokých Tatrách | Video: TVNOVINY.SK
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy