Kdo po Kiskovi? Slováci by za prezidenta chtěli ministra Lajčáka, ten ale nekandiduje

ČTK ČTK
2. 10. 2018 14:26
Šéfa diplomacie by podle nejnovějšího průzkumu volila víc než čtvrtina dotázaných. Ve vládní straně Směr se ho podle deníku SME už několik měsíců snaží přesvědčit, aby z kraje příštího roku kandidoval. Zatím ale odmítá.
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava  - Nejvíce Slováků by si podle aktuálního průzkumu agentury Focus přálo za nového prezidenta země nynějšího šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka nebo předsedu parlamentu Andreje Danka. Lajčák svou kandidaturu opakovaně popřel, Danko ji nepotvrdil.

Z již ohlášených kandidátů na post hlavy státu v žebříčku popularity těsně vede vědec Robert Mistrík. Přímé prezidentské volby na Slovensku jsou naplánovány na příští rok, současná hlava státu Andrej Kiska o znovuzvolení usilovat nebude.

Dlouholetého diplomata Lajčáka, kterého na post ministra zahraničí navrhla nejsilnější vládní strana Směr - sociální demokracie (Směr), získal v sondáži 26 procent hlasů rozhodnutých voličů.

Lajčák dříve ale řekl, že se chce nadále věnovat zahraniční politice, byť ho nejlepším kandidátem na prezidenta označili představitelé Směru včetně jeho předsedy a expremiéra Roberta Fica.

Za Lajčákem na druhém místě skončil s podporou 12,3 procenta Danko, který je také předsedou vládní Slovenské národní strany (SNS). Danko dříve tvrdil, že strana postaví do prezidentských voleb ženu, dosud ale svého kandidáta SNS nepředstavila.

Až za Dankem se se ziskem 9,5 procenta umístil Mistrík, kterého podporuje i nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita.

Těsně za ním následují soudce nejvyššího soudu a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin s podporou 9,1 procenta, jakož i předseda pravicově populistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko se ziskem 8,7 procenta.

Kandidaturu na post prezidenta již ohlásila více než desítka Slováků. Oficiálními kandidáty se stanou poté, co získají podporu alespoň 15 poslanců parlamentu nebo podpisy 15 tisíc občanů.

Jako první tuto podmínku podle dřívějších informací splnil poslanec parlamentu za malou opoziční stranu Jsme rodina-Boris Kollár Milan Krajniak.

Video: Rozbij prasátko a otevři kasičku. Zeman navštívil Kisku ve Vysokých Tatrách

Rozbij prasátko a otevři kasičku. Zeman navštívil Kisku ve Vysokých Tatrách | Video: TVNOVINY.SK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy