Mohl jsem udělat víc. Kofi Annan přivedl OSN do nového tisíciletí, čelil s ní řadě výzev

Simona Fendrychová Martina Heroldová Simona Fendrychová, Martina Heroldová
18. 8. 2018 21:32
Někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan zemřel ve věku 80 let. Během své kariéry dosáhl mimo jiné i na Nobelovu cenu míru. Zároveň ale veřejně přiznal, že některé konflikty považoval za osobní prohru, a zpětně věřil, že mohl udělat víc. V přehledné grafice se podívejte na některé z výzev, kterým ghanský diplomat čelil.
Foto: Reuters

Genocida ve Rwandě

V první polovině 90. let byl Kofi Annan teprve náměstkem pro mírové operace tehdejšího generálního tajemníka OSN. V roce 1994 došlo ve Rwandě k masakru 800 tisíc Tutsiů a v menší míře i Hutů. Sám Annan později řekl, že bylo v silách OSN genocidě zabránit. Prohlásil také, že cítí vinu.

"Naléhal jsem v té době na desítky zemí, aby poslaly své jednotky. Věřil jsem, že jsem dělal vše, co jsem mohl," zavzpomínal při desátém výročí genocidy v roce 2004. "Po genocidě jsem si ale uvědomil, že jsem mohl a měl udělat mnohem víc, 'rozeznít alarm' a shromáždit pomoc," dodal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy