Dánský vynálezce Madsen se přiznal, že rozřezal tělo novinářky Wallové a ostatky hodil do moře

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 10. 2017 13:24
Šestačtyřicetiletý dánský vynálezce Peter Madsen, který je ve Skandinávii známou celebritou, se přiznal, že rozřezal tělo novinářky Kim Wallové na své miniponorce. Mezitím se objevovaly nové důkazy, které hovořily proti Madsenovi. Ten však stále trvá na tom, že novinářku nezavraždil.
Peter Madsen
Peter Madsen | Foto: Reuters

Kodaň - Smrt švédské novinářky Kim Wallové v miniponorce nazval prestižní kodaňský deník Politiken "nejspektakulárnější vraždou v dánské historii".

A muž, který je z této vraždy podezřelý, po dlouhé době promluvil. Konstruktér, vynálezce a dobrodruh Peter Madsen je ve Skandinávii známou celebritou.

V pondělí se přiznal, že tělo novinářky rozřezal a ostatky hodil do moře. Zároveň dobrovolně přistoupil na žádost prokuratury o prodloužení vazby. Nadále však popírá, že ženu zavraždil. 

Proti šestačtyřicetiletému Dánovi se přitom v posledních týdnech vršily přitěžující důkazy.

Madsen se 10. srpna vydal na moře v miniponorce, kterou sám sestavil. Na palubě byla i třicetiletá novinářka Wallová - chtěla o něm napsat reportáž.

Druhý den Madsena vyzvedl záchranný člun, protože se ponorka potopila. A Wallová byla nezvěstná.

Později policie našla trup novinářky. Za další více než měsíc ruce, nohy a hlavu.

Madsen původně tvrdil, že ženu nešťastnou náhodou udeřil do hlavy vstupní poklop od ponorky, a tak zemřela. Podle jeho nové verze se ale Wallová údajně otrávila oxidem uhelnatým, zatímco on byl venku na palubě.

Podnikatel nicméně stále trvá na tom, že Švédku nezavraždil ani nezohavil. Prý jen její ostatky pohřbil do moře.

Pitva popírá, co Madsen tvrdil

Čím víc se blíží samotný proces, tím víc věcí mluví proti Madsenovi.

Pitva prokázala, že Kim Wallová se nijak do hlavy neudeřila. Končetiny i hlavu pak pachatel uřezal pilou. Tu pátrací tým našel ve vodě blízko trasy, kterou ponorka v noci z 10. na 11. srpna plula.

Ostatky byly uložené v igelitových taškách a zatížené kusy železa.

Žalobce Jakob Buch-Jepsen také oznámil, že tělo novinářky nese známky mnoha bodnutí nožem. Minimálně čtrnáctkrát ji pachatel bodl do genitálií.

Madsen proto dosud mlčel. "Nechce mluvit," opakoval novinářům šéf kodaňských policejních vyšetřovatelů Jens Möller. V pondělí se však vynálezce částečně přiznal dánským policistům.

Zvrácená videa

Nedávná policejní prohlídka v kanceláři Petera Madsena naznačovala, že známý vynálezce a technický nadšenec, který se zabýval myšlenkou sestrojit po miniponorce také vesmírnou miniraketu, měl i velmi temnou část duše.

V jeho počítači policisté nalezli videa zachycující vraždy a fyzické trýznění žen. Včetně stínání hlav. Policie se domnívá, že jde o skutečné činy, nikoliv o "divadlo".

"Z obsahu je zřejmé, že vlastník tohoto videa se zajímá o fetiš, mučení a vraždění," uvedl Buch-Jepsen.

Proti Madsenovi svědčí i fakt, že DNA zavražděné ženy našli experti nejen na jeho rukou, ale také na jeho nosních dírkách a krku.

Další brutální případ

Švédsko a Norsko navíc požádaly dánské kolegy o zaslání vzorku Madsenovy DNA. Chtějí si ověřit, zda neměl něco společného se staršími vraždami, které se nepodařilo objasnit.

V samotném Dánsku zůstala například nevyřešená vražda dvaadvacetileté japonské turistky Kazago Tojunakové z roku 1986. Stejně jako v případě Wallové našli potápěči její tělo ve vodě rozřezané na kusy.

Madsenovi ale bylo v té době jen patnáct let.

Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy