Dánský vynálezce Madsen se přiznal, že rozřezal tělo novinářky Wallové a ostatky hodil do moře

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 10. 2017 13:24
Šestačtyřicetiletý dánský vynálezce Peter Madsen, který je ve Skandinávii známou celebritou, se přiznal, že rozřezal tělo novinářky Kim Wallové na své miniponorce. Mezitím se objevovaly nové důkazy, které hovořily proti Madsenovi. Ten však stále trvá na tom, že novinářku nezavraždil.
Peter Madsen
Peter Madsen | Foto: Reuters

Kodaň - Smrt švédské novinářky Kim Wallové v miniponorce nazval prestižní kodaňský deník Politiken "nejspektakulárnější vraždou v dánské historii".

A muž, který je z této vraždy podezřelý, po dlouhé době promluvil. Konstruktér, vynálezce a dobrodruh Peter Madsen je ve Skandinávii známou celebritou.

V pondělí se přiznal, že tělo novinářky rozřezal a ostatky hodil do moře. Zároveň dobrovolně přistoupil na žádost prokuratury o prodloužení vazby. Nadále však popírá, že ženu zavraždil. 

Proti šestačtyřicetiletému Dánovi se přitom v posledních týdnech vršily přitěžující důkazy.

Madsen se 10. srpna vydal na moře v miniponorce, kterou sám sestavil. Na palubě byla i třicetiletá novinářka Wallová - chtěla o něm napsat reportáž.

Druhý den Madsena vyzvedl záchranný člun, protože se ponorka potopila. A Wallová byla nezvěstná.

Později policie našla trup novinářky. Za další více než měsíc ruce, nohy a hlavu.

Madsen původně tvrdil, že ženu nešťastnou náhodou udeřil do hlavy vstupní poklop od ponorky, a tak zemřela. Podle jeho nové verze se ale Wallová údajně otrávila oxidem uhelnatým, zatímco on byl venku na palubě.

Podnikatel nicméně stále trvá na tom, že Švédku nezavraždil ani nezohavil. Prý jen její ostatky pohřbil do moře.

Pitva popírá, co Madsen tvrdil

Čím víc se blíží samotný proces, tím víc věcí mluví proti Madsenovi.

Pitva prokázala, že Kim Wallová se nijak do hlavy neudeřila. Končetiny i hlavu pak pachatel uřezal pilou. Tu pátrací tým našel ve vodě blízko trasy, kterou ponorka v noci z 10. na 11. srpna plula.

Ostatky byly uložené v igelitových taškách a zatížené kusy železa.

Žalobce Jakob Buch-Jepsen také oznámil, že tělo novinářky nese známky mnoha bodnutí nožem. Minimálně čtrnáctkrát ji pachatel bodl do genitálií.

Madsen proto dosud mlčel. "Nechce mluvit," opakoval novinářům šéf kodaňských policejních vyšetřovatelů Jens Möller. V pondělí se však vynálezce částečně přiznal dánským policistům.

Zvrácená videa

Nedávná policejní prohlídka v kanceláři Petera Madsena naznačovala, že známý vynálezce a technický nadšenec, který se zabýval myšlenkou sestrojit po miniponorce také vesmírnou miniraketu, měl i velmi temnou část duše.

V jeho počítači policisté nalezli videa zachycující vraždy a fyzické trýznění žen. Včetně stínání hlav. Policie se domnívá, že jde o skutečné činy, nikoliv o "divadlo".

"Z obsahu je zřejmé, že vlastník tohoto videa se zajímá o fetiš, mučení a vraždění," uvedl Buch-Jepsen.

Proti Madsenovi svědčí i fakt, že DNA zavražděné ženy našli experti nejen na jeho rukou, ale také na jeho nosních dírkách a krku.

Další brutální případ

Švédsko a Norsko navíc požádaly dánské kolegy o zaslání vzorku Madsenovy DNA. Chtějí si ověřit, zda neměl něco společného se staršími vraždami, které se nepodařilo objasnit.

V samotném Dánsku zůstala například nevyřešená vražda dvaadvacetileté japonské turistky Kazago Tojunakové z roku 1986. Stejně jako v případě Wallové našli potápěči její tělo ve vodě rozřezané na kusy.

Madsenovi ale bylo v té době jen patnáct let.

Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy