Dánský komentátor: Kodaň by se zhroutila, kdyby muslimové najednou odešli

Martin Novák Martin Novák
19. 10. 2016 8:10
Karikatury proroka Mohameda mají na Dánsko dopad i po jedenácti letech, ovšem islám a muslimové mají v zemi své místo. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká dánský komentátor a novinář Per Nyholm z deníku Jyllands-Posten. Právě ten v roce 2005 karikatury zveřejnil, a vyvolal tím vlnu protestů v muslimských zemích. Jejich autoři i někteří další novináři dodnes žijí s ochrankou a obavami o vlastní život. Nyholm, který je hostem pražské konference Forum 2000, ovšem odsuzuje i netoleranci vůči muslimům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aféra s karikaturami propukla před jedenácti lety. Je to něco, co má Dánsko už definitivně za sebou, co je historií?

Karikatury jako takové možná jsou minulostí, ale zůstává celosvětová diskuse. Chtěl bych říci, že úmysl publikovat kresby byl dobrý. Šlo o to vyvolat diskusi o vztazích mezi různými kulturami. V tom jsme uspěli myslím více, než jsme předpokládali.

Pro ty, kteří s nimi byli přímo spojeni, ale tato věc zůstává součástí jejich života. Pro Jyllands-Posten záležitost znamenala velké finanční výdaje na zajištění bezpečnosti redakce. Ty zůstanou i v budoucnu.

Je to nákladné pro Dánsko jako celek, protože výdaje na bezpečnost rostou.

Bezpečnostní opatření v Jyllands-Posten a kolem členů redakce jsou stále tak přísná?

Velmi přísná. Někteří lidé jsou příslušníky tajné policie střeženi ve dne i v noci. A zřejmě budou do konce svého života. Je to smutné a je to známkou netolerance části společnosti.

Čímž nechci říci, že většina muslimů je netolerantní. Já sám jsem dost kritický vůči té – řekněme většinové – části dánské populace, která je zase netolerantní vůči muslimům.

Ale co se týče vztahů mezi Dánskem a islámskými zeměmi, ty se podle mne normalizovaly a kauza karikatur proroka Mohameda se do nich už nijak nepromítá.

A do vztahů s muslimy v Dánsku?

Ani tady nevidím žádný velký problém. Jak mezi většinovou populací Dánů, tak mezi dánskými muslimy jsou malé a velmi nepříjemné radikální a agresivní skupiny lidí. Není ale pochyb o tom, že muslimská komunita má v Dánsku své místo a patří sem. Většina z nich je dobře integrována, platí daně a tak dále.

Kodaň by zkolabovala, kdyby najednou přišla o všechny muslimy. Kdyby všichni odešli. Vezměte si, kolik jich vlastní obchody nebo pracuje v obchodech, v supermarketech. Kolik jich pracuje v nemocnicích, školkách, restauracích. Ve veřejných službách. Většina řidičů městských autobusů v Kodani jsou muslimové.

Proto říkám, že Kodaň by se zhroutila, kdyby muslimové najednou odešli nebo zmizeli.

Bohužel roste síla krajně pravicové Dánské lidové strany, která je druhou nejsilnější formací v parlamentu a vláda je na její podpoře závislá. Tato strana je absolutně strašná, fašistická. To je ostuda civilizované země, jako je Dánsko. Není ani dánská, ani lidová.

Parlament ale loni většinou hlasů přijal zákon, který výrazně ztěžuje žádosti o azyl. Není to tedy tak, že postoj Dánů se v tomto oproti minulosti zkrátka mění?

Ano, to jistě. Ale je to hlavně práce Dánské lidové strany. Tlačí v tomto směru na další strany. Zastrašuje ostatní politiky. Sociální demokraté, kteří v Dánsku vybudovali stát sociálního blahobytu, opouštějí svojí odpovědnost, kterou vzhledem k historii mají. Zákony zpřísňující udělování azylu ale považuji za ostudné.

Bohužel vidíme nástup podobných sil na více místech – ve Francii, v Nizozemsku, ve Spojených státech v osobě Donalda Trumpa, v Maďarsku. Také českého prezidenta Miloše Zemana považuji za špatného politického vůdce. V Evropě je znovu potenciál pro vzestup fašismu. Už jsme to zažili.

Pokud jde tedy o budoucnost Evropy či Západu, jste pesimistou?

Myslím si, že volby v USA mohou být obratem, pokud vyhraje Hillary Clintonová. Ale i tak je politováníhodné, že o prezidentský úřad se uchází lhář a primitiv, který by na mapě neuměl najít ani Prahu.

Také se domnívám, že ve francouzských prezidentských volbách pravděpodobně Alain Juppé porazí Marine Le Penovou.

 

Právě se děje

Další zprávy