Kočky zamořily Austrálii. Nedají se chytit, špatně se loví a pro ostatní zvířata představují pohromu

Zahraničí Zahraničí
7. 1. 2017 22:18
Austrálie se už delší dobu potýká s přemnožením divokých koček. Ty obývají skoro celé území kontinentu a přispívají k vyhynutí mnoha druhů drobných živočichů. Jejich počet v době příznivé pro páření přesahuje šest milionů jedinců. Australští biologové varují před pohromou, kterou mohou způsobit tamnímu ekosystému. Řešení je ale v nedohlednu. Divoké kočky je těžké nalákat do pasti, hodně se přesunují a žijí samotářsky. Proto je taky podle biologů nemožné je sterilizovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Canberra – Austrálie bojuje s přemnoženými kočkami. Zdivočelí domácí mazlíčci obývají drtivou většinu australské pevniny a představují velké riziko pro mnoho drobných zvířat, kterými se živí.

V období, příznivém pro množení, jejich populace stoupá na víc než šest milionů jedinců.

Nejmenší kontinent na světě je domovem mnoha vzácných organismů, které se vyskytují jen na tomto místě. Od počátků kolonizace se potýká s problémem, jak uchránit svůj ekosystém před živočichy, které s sebou přivezli první osadníci.

Ani kočka, kterou na kontinent dopravili v 18. století coby lovce myší, nemá v australském prostředí žádné přirozené nepřátele. Pro tamní přírodu proto představuje pohromu.

Australští vědci shromáždili data z víc než stovky průzkumů 40 nezávislých odborníků a došli ke znepokojujícím závěrům. Když mají kočky dostatek potravy, jejich počet se až ztrojnásobí.

Ze zhruba 2,1 milionu jedinců v době, kdy mají málo kořisti, se tak jejich populace během období bohatého na deště může rozrůst až na 6,3 milionu.

Predátor, který zabíjí z legrace

"To jen dokazuje, jak silný vliv můžou mít kočky na australskou divokou zvěř. Nemusí jich být ani moc a už jsou důsledky ničivé," vysvětlila spoluautorka studie Sarah Leggeová z univerzity v Queenslandu pro britský list The Guardian.

Hustota populace koček se v jednotlivých oblastech kontinentu liší. Na některých místech žije na jednom kilometru čtverečním dokonce 100 těchto šelem.

Naopak vůbec se kočky nevyskytují pouze na několika málo ostrovech a v 16 oplocených rezervacích, které vznikly na ochranu ojedinělé fauny a flory.

Výsledky studie můžou odpovědné instituce použít ke snížení počtu jedinců. Pokud se tak nestane, doplatí na to pravděpodobně některé druhy drobné zvěře, které jinde na světě nežijí. Kočky už v Austrálii přispěly výrazným dílem k vyhynutí živočichů jako klokanomyš ušatá, klokan zaječí nebo bandikut dvouprstý.

Jídelníček divokých koček je ale velmi pestrý. Ohrožují v podstatě všechna zvířata vážící zhruba do tří kil. Kromě ptáků jsou v kritickém nebezpečí také drobní vačnatci.

"Kočka může zabít deset myší, aby se nasytila, ale když narazí na dalších 50, tak je stejně zabije jen tak pro legraci," popsal nebezpečí, které kočky pro faunu představují, profesor Christopher Dickman z univerzity v Sydney.

"Austrálie je jediný kontinent na planetě, s výjimkou Antarktidy, na kterém se zvířata vyvinula bez koček. To je taky důvod, proč jsou naši volně žijící živočichové tak zranitelní," říká i komisař australské vlády pro ohrožené druhy Gregory Andrews.

Australská vláda už před dvěma lety představila plán na vyhubení dvou milionů divokých koček. To ale vyvolalo kritiku z úst mnoha známých ochránců zvířat, jako je herečka Brigitte Bardotová nebo zpěvák Morrissey.

Divoké kočky jde ale jen těžko lovit nebo zabít. Nedají se snadno nalákat na návnadu, nechytí se do pasti, hodně migrují a žijí jako samotáři. Proto je taky podle biologů nemožné je odchytit a sterilizovat.

Jedním z alternativních způsobů, jak snížit kočičí populaci, je podle vědců nasazení ještě většího predátora, tedy psa dinga. I oni se ale rychle množí a ohrožují člověka. Způsobují navíc škody, především zemědělcům chovajícím ovce.

 

Právě se děje

Další zprávy