Kočky a psi umírají kvůli otrávenému žrádlu z Číny

man
25. 4. 2007 12:25
Peking nedostatečně kontroluje vyvážené potraviny
Foto: Reuters

Washington/Peking - Nejméně patnáct tisíc domácích mazlíčků se v USA a Kanadě od poloviny března přiotrávilo konzervami, které kromě pochoutek obsahovaly také jedovatý melamin.

Jde o chemikálii se zhoubným vlivem na ledviny a způsobuje rakovinu. Úřady už zjistily, odkud nákaza pochází. Kontaminované konzervy pro psy a kočky dorazily z Číny.

V Evropě se nákaza zatím neobjevila

Evropa je zatím v klidu, tam se žádné nakažené konzervy neobjevily. Podle ředitele Centra pro studium potravin a výživy v Amsterodamu Michiela Keyzera ale nebezpečí samozřejmě hrozí i starému kontinentu.

"Tento případ znovu otevírá problém kvality potravin a jejich kontroly v mezinárodním obchodu," řekl nizozemský hygienik agentuře AP.

Oznámení o nebezpečí kontaminovaného žrádla v obchodě v kanadském Torontu.
Oznámení o nebezpečí kontaminovaného žrádla v obchodě v kanadském Torontu. | Foto: Reuters

Američtí experti navíc oznámili, že nákaza se rozšiřuje i na lidi. Melamin totiž obsahovaly i zásilky krmiva určeného pro hospodářská zvířata. Kalifornie eviduje minimálně padesát lidí, kteří snědli vepřové otrávené melaminem.

Zřejmě ho obsahují i další produkty na americkém trhu, počínaje chlebem a konče jídlem pro kojence, uvádí s odkazem na americké zdravotníky agentura Reuters. Podezření se týká i kuřecího masa.

Melamin pro lidi není tak nebezpečný jako pro zvířata, ale jed to každopádně je.

"Zaměřujeme se nyní na všechny firmy, které nakaženou potravu dovážely. Naším cílem je pochopitelně stáhnout co nejrychleji co nejvíce produktů z trhu," uvedl David Acheson z amerického Centra pro bezpečnost potravin.

Kde se vzal jed v konzervě? 

Melamin se používá běžně při výrobě plastů a také pro hnojení. Jak se dostal do konzerv pro zvířata, zatím není jasné. Čína nejdříve americká obvinění popřela, pak ale začala případ vyšetřovat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vybídla čínské úřady, aby se více zaměřily na kontrolu kvality exportovaných potravin. Za problém považuje WHO nedostatečnou dokumentaci a často nejasný původ potravin.

Některé státy už přijaly restriktivní opatření. Například Japonsko zakázalo z Číny dovoz některých druhů ryb nebo medu, omezení zavedly i Spojené státy po několika případech rozšíření salmonely z čínského zboží. Obavy panují z nadměrného užívání pesticidů v čínském zemědělství.

Ministerstvo zemědělství Číny přiznalo, že za rok 2005  v zemi vážně onemocnělo po požití závadných potravin nebo tekutin přibližně 35 tisíc lidí. Alarmující byl případ závadné kojenecké stravy, která připravila o život dvanáct dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy