Koalice v ukrajinském parlamentu se rozpadla. Obehráli tak Zelenského, píše tisk

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2019 14:10
Dosavadní vládní koalice v ukrajinském parlamentu se rozpadla. Oznámil to v pátek předseda parlamentu Andrij Parubyj poté, co ohlásil odchod poslanců hnutí Lidová fronta z koalice s uskupením Blok Petra Porošenka. Další vývoj zatím není jasný, v pondělí navíc vkročí na scénu nový hráč: úřadu se ujme nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj, který porazil dosluhující hlavu státu Porošenka.
Volodymyr Zelenskyj během prezidentských voleb.
Volodymyr Zelenskyj během prezidentských voleb. | Foto: Reuters

Část médií se domnívá, že ohlášení konce koalice a začátku formování koalice nové je pokusem, jak připravit nového prezidenta o možnost rozpustit parlament a vypsat předčasné volby.

Předseda poslaneckého klubu Lidové fronty Maxym Burbak totiž upozornil, že v parlamentu nyní vzniká nová koalice, a proto podle ústavy stávající parlament a stávající vláda budou působit až do řádných voleb, naplánovaných na 27. října. K účasti na jednáních o nové koalice v příštích 30 dnech vybídl zástupce všech klubů a frakcí i předseda Parubyj.

"Zdá se, že tímto způsobem parlament obehrál nově zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského, který by po inauguraci 20. května získal pravomoc rozpustit parlament, a dokonce se to chystal udělat," poznamenal list Komsomoskaja pravda ve svém ukrajinském vydání.

Připomněl, že dokud se vytváří nová koalice, prezident nemá právo rozpustit parlament. A dokonce jestli nová koalice nevznikne, Zelenskyj už nebude moci rozpustit parlament předčasně, protože to už nebude smět udělat v tak krátké době před termínem řádných voleb.

Zelenského poradce Dmytro Razumkov spojil rozpad koalice v parlamentu s úsilím zabránit předčasným volbám. Agentuře Interfax-Ukrajina řekl, že se musí postupovat podle ústavy a zákona, nicméně "určitě" existuje možnost parlament rozpustit; vždyť vládní koalice podle něj přestala existovat už před lety.

Zda se ale tak stane, závisí podle něj na právních předpokladech a na požadavcích veřejnosti.

Zelenskyj se nejvyššího úřadu ujme v pondělí 20. května. Jeho přívrženci doufali v předčasné volby. Řádný termín parlamentních voleb je 27. října, což by podle stoupenců Zelenského při nynějším složení sněmovny znamenalo "přežít" několikaměsíční faktické bezvládí. Výkonná moc, rozdělená na Ukrajině mezi parlament a hlavu státu, by totiž byla ochromena konflikty mezi prezidentskou kanceláří a sněmovnou, v níž někdejší komik a moderátor Zelenskyj nemá dostatečnou podporu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy