Síly jemenského prezidenta svádí tvrdé boje s šííty u Adenu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2015 20:17
Arabská koalice se podle agentury Reuters zapojila do pozemních bojů proti šíitským povstalcům. Organizací na ochranu lidských práv byla rovněž obviněna z použití zakázané tříštivé munice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dubaj/Saná -  Síly věrné jemenskému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúru Hádímu sváděly v neděli tvrdé boje se šíitskými vzbouřenci kolem letiště u jihojemenského města Aden. Podle první informace prezidentova mluvčího se tam k protipovstaleckým jednotkám dnes mělo přidat 40 až 50 vojáků arabské koalice v předzvěsti pozemní ofenzivy, později ale sám mluvčí tuto informaci popřel.

"Pozemní podporu" arabské koalice podle agentury Reuters nejprve oznámil mluvčí prezidentových jednotek Alí Ahmadí. O několik hodin později ale sám tuto informaci dementoval s tím, že je nesprávná a že místní bojovníky podpořili příslušníci jemenských speciálních sil, nikoli zahraničních.

Saúdská Arábie, která koalici vede, v této souvislosti upozornila, že nejde o zahájení žádné rozsáhlé pozemní operace. Její představitelé se ale odmítli vyjádřit ke zprávám, které uváděly, že u Adenu působí asi dvacítka saúdskoarabských průzkumníků.

O údajně chystané pozemní ofenzivě arabských sil v Jemenu se neustále spekuluje a podle některých zdrojů je na spadnutí. Arabská koalice o víkendu v zemi nicméně pokračovala jen v leteckých úderech proti šíitským povstalcům

Koalice v Jemenu hlavně pokračovala v leteckých úderech proti šíitským povstalcům. Během těch měla podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) se sídlem v New Yorku v posledních týdnech použít i zakázanou tříštivou munici, kterou jí dodaly Spojené státy.

Organizace své obvinění opírá o satelitní záběry.

Mezinárodní dohoda z roku 2008 používání tříštivé munice zakazuje, ale USA stejně jako Sýrie, Izrael nebo Rusko se k tomuto ujednání nepřipojily.

Tříštivé bomby jsou naplněné stovkami malých trhavin, které se po výbuchu rozesejí po rozsáhlém území. Mnohdy nevybuchují ihned, mohou "spát" i několik let a pak působit újmu i po skončení konfliktu, často civilnímu obyvatelstvu.

"Tyto zbraně by neměly být nikdy použity, za žádných okolností," zdůraznil představitel HRW Steve Goose, který sleduje zbrojení ve světě. Fotografie, video a další věrohodné poznatky podle něj ukazují na to, že od poloviny dubna při úderech koalice dopadla tříštivá munice nedaleko obydlených oblastí nejméně v provincii Saada.

Arabská koalice prý bombardovala vojenskou základnu v hlavním městě

Jemenský konflikt se stupňuje od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily Saná. Držely v domácím vězení Hádího a členy vlády, kteří pak uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici, která brání zájmy Hádího vlády. Téměř každý den jsou hlášeny nálety koalice proti pozicím šíitů.

Bojová letadla arabské koalice bombardovala v noci na neděli vojenskou leteckou základnu v Saná a další místa, kde se v obsazeném hlavním městě soustřeďují ozbrojení vzbouřenci. Uvedli to podle Reuters místní obyvatelé, aniž byli ale s to upřesnit, zda při nových úderech byl někdo zraněn.

Vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža říká, že Rada bezpečnosti není při řešení konfliktů jednotná. Komplikací je i fakt, že v případě Ukrajiny je účastník sporu stálým členem RB OSN. | Video: DVTV

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun je hluboce znepokojen pokračujícími boji mezi šíitskými povstalci a vládními silami v Jemenu. Podle čtvrtečního prohlášení OSN oznámil, že v zemi bylo během posledních týdnů zabito více než 1 200 lidí a z domovů jich bylo vyhnáno dalších 300 tisíc.

Za vojenským úspěchem šíitů, kteří jsou až u Adenu, vidí Rijád především Írán. Teherán přiznává, že šíity podporuje politicky a humanitárně, ale popírá, že je vyzbrojuje.

 

Právě se děje

Další zprávy