reklama
 
 

Útočí na nás syrská armáda, tvrdí koalice bojující proti islamistům v Rakce

AKTUALIZOVÁNO 19. 6. 2017
Rakka. Rakka. | Foto: Reuters
Na pozici koalice Syrské demokratické síly (SDF), která spolupracuje s mezinárodní koalicí vedenou USA, zaútočila syrská armáda. K útoku mělo dojít v provincii Rakka, kterou se SDF snaží osvobodit od takzvaného Islámského státu. Už v neděli nad Rakkou sestřelilo americké letadlo syrský vojenský letoun, který útočil na SDF. Rusko to považuje za agresi.

Damašek - Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která v Sýrii bojuje proti organizaci Islámský stát (IS), v pondělí oznámila, že na její pozice v provincii Rakka útočí syrská armáda.

SDF pohrozila, že pokud to bude pokračovat, budou se muset její bojovníci bránit.

SDF se snaží osvobodit Rakku, kde mají islamisté hlavní stan. Jejím spojencem je mezinárodní letecká kolice, které velí Spojené státy.

Americké letadlo v neděli sestřelilo nad provincií Rakka syrský vojenský letoun. Vyvolalo to ostrou reakci syrské armády i Ruska, které je spojencem syrské vlády.

Je to agrese, tvrdí Moskva

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí vyzval USA, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Jeho náměstek Sergej Rjabkov označil sestřelení za agresi, jíž Washington napomáhá teroristům.

Americká armáda potvrdila, že její stíhací letoun F-18 v neděli sestřelil syrský vojenský stroj Su-22, který ale předtím shodil bomby poblíž pozic oddílů SDF.

Mluvčí této koalice Talál Sillo oznámil, že syrské síly proti SDF "zahájily rozsáhlé útoky, při nichž využívají letadla, dělostřelectvo i tanky". SDF podle něj bude nucena reagovat, jestliže tyto útoky neskončí.

Ruské ministerstvo obrany zareagovalo, že v oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Rusko považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku. Rusové podle oznámení úřadu přerušují komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií, a to počínaje pondělkem. Americká armáda prý tento kanál před nedělním útokem na syrské letadlo nepoužila.

Rusko hodlá svou protileteckou obranu umístěnou v Sýrii využívat ke sledování všech letadel mezinárodní koalice, která se budou pohybovat západně od řeky Eufrat. Bude se to týkat i bezpilotních strojů.

Damašek ve svém prohlášení tvrdí, že sestřelené letadlo bylo na bojové misi zaměřené proti IS.

SDF zahájila ofenzivu proti městu Rakka 6. června. Počítá se s tím, že boj bude dlouhý. Ze vzduchu arabské a kurdské bojovníky podporuje mezinárodní koalice. V blízkosti Rakky bojuje ale také syrská armáda a od zahájení ofenzivy nebylo jasné, zda své operace koordinuje se SDF.

autor: ČTK | 19. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama