Jedl levná jídla, jezdil v ojetém autě a nikam nechodil. Naspořené miliony odkázal univerzitě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 9. 2016 14:24
Robert Morin vedl jednoduchý, skromný život. Řídil staré auto, jedl nejobyčejnější jídla a v podstatě jediné, za co utrácel, byly videokazety a knihy. Do dějin Newhampshirské univerzity se ale rozhodně jako nevýrazný člověk nezapíše. Muž, který zemřel v roce 2014, škole odkázal své celoživotní jmění – čtyři miliony dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Concord – Skromný svět Roberta Morina, který zemřel loni v květnu ve věku 77 let, nezahrnoval nic víc než čtvrt století starý automobil, levné polotovary a obrovskou sbírku knih.

Přitom zdaleka nešlo o nemajetného Američana. Jen nemyslel na sebe a celoživotní úspory věnoval své alma mater – Newhampshirské univerzitě. Celkem čtyři miliony dolarů, tedy v přepočtu zhruba 96 milionů korun.

"Většinou snídal Fritos, Coca-colu a obyčejný sýrový sendvič. K večeři si dával mražené jídlo připravené v mikrovlnce," zavzpomínal v Boston Globe jeho finanční poradce Edward Mullen. Mluví o něm jako o "chytrém, bystrém a především výjimečném člověku".

Robert Morin pracoval přes padesát let v knihovně Newhampshirské univerzity. Jeho práce v podstatě spočívala v tom, že psal popisky k novým knihám, které knihovna zrovna obdržela. Působil tu až do roku 2014, kdy odešel do důchodu, připomněl The Washington Post.

Jeho život byl prostý. V univerzitním kampusu si rád povídal se studenty, zatímco pokuřoval dýmku, a volný čas trávil četbou. Ven moc nechodil.

Miloval filmy a knihy. Během let 1979 až 1997 zhlédl více než 22 000 videokazet a četl každou knihu, která v USA vyšla mezi roky 1930 až 1940, tedy s výjimkou dětských, učebnic a knih o vaření a technologii. Celkem tak stihl přečíst 1938 knih. Číslo, které je zároveň rokem jeho narození.

Ke svému životu toho tak příliš nepotřeboval. "Je to velmi inspirující a vzrušující," zhodnotila neobvyklý dar mluvčí Newhampshirské univerzity Erika Mantzová. "Historie naší školy nic podobného nepamatuje."

Část peněz – 100 000 dolarů – poputuje přímo do knihovny, kde Morin pracoval. Za další milion dolarů škola pořídí digitální výsledkovou tabuli na fotbalový stadion, protože knihovník v posledních měsících svého života propadl ještě jedné vášni – fotbalu.

Zbytek peněz pak univerzita použije na studentská stipendia, podporu vzdělání zaměstnanců či na renovaci multimediální místnosti a kariérního centra. 

"Myslím, že všichni byli v úžasu z toho, že někdo, kdo tady pracoval téměř celý život, byl tomuto místu a studentům tak oddaný," dodala dojatě Mantzová.

 

Právě se děje

Další zprávy