Jedl levná jídla, jezdil v ojetém autě a nikam nechodil. Naspořené miliony odkázal univerzitě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 9. 2016 14:24
Robert Morin vedl jednoduchý, skromný život. Řídil staré auto, jedl nejobyčejnější jídla a v podstatě jediné, za co utrácel, byly videokazety a knihy. Do dějin Newhampshirské univerzity se ale rozhodně jako nevýrazný člověk nezapíše. Muž, který zemřel v roce 2014, škole odkázal své celoživotní jmění – čtyři miliony dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Concord – Skromný svět Roberta Morina, který zemřel loni v květnu ve věku 77 let, nezahrnoval nic víc než čtvrt století starý automobil, levné polotovary a obrovskou sbírku knih.

Přitom zdaleka nešlo o nemajetného Američana. Jen nemyslel na sebe a celoživotní úspory věnoval své alma mater – Newhampshirské univerzitě. Celkem čtyři miliony dolarů, tedy v přepočtu zhruba 96 milionů korun.

"Většinou snídal Fritos, Coca-colu a obyčejný sýrový sendvič. K večeři si dával mražené jídlo připravené v mikrovlnce," zavzpomínal v Boston Globe jeho finanční poradce Edward Mullen. Mluví o něm jako o "chytrém, bystrém a především výjimečném člověku".

Robert Morin pracoval přes padesát let v knihovně Newhampshirské univerzity. Jeho práce v podstatě spočívala v tom, že psal popisky k novým knihám, které knihovna zrovna obdržela. Působil tu až do roku 2014, kdy odešel do důchodu, připomněl The Washington Post.

Jeho život byl prostý. V univerzitním kampusu si rád povídal se studenty, zatímco pokuřoval dýmku, a volný čas trávil četbou. Ven moc nechodil.

Miloval filmy a knihy. Během let 1979 až 1997 zhlédl více než 22 000 videokazet a četl každou knihu, která v USA vyšla mezi roky 1930 až 1940, tedy s výjimkou dětských, učebnic a knih o vaření a technologii. Celkem tak stihl přečíst 1938 knih. Číslo, které je zároveň rokem jeho narození.

Ke svému životu toho tak příliš nepotřeboval. "Je to velmi inspirující a vzrušující," zhodnotila neobvyklý dar mluvčí Newhampshirské univerzity Erika Mantzová. "Historie naší školy nic podobného nepamatuje."

Část peněz – 100 000 dolarů – poputuje přímo do knihovny, kde Morin pracoval. Za další milion dolarů škola pořídí digitální výsledkovou tabuli na fotbalový stadion, protože knihovník v posledních měsících svého života propadl ještě jedné vášni – fotbalu.

Zbytek peněz pak univerzita použije na studentská stipendia, podporu vzdělání zaměstnanců či na renovaci multimediální místnosti a kariérního centra. 

"Myslím, že všichni byli v úžasu z toho, že někdo, kdo tady pracoval téměř celý život, byl tomuto místu a studentům tak oddaný," dodala dojatě Mantzová.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy