Jedl levná jídla, jezdil v ojetém autě a nikam nechodil. Naspořené miliony odkázal univerzitě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 9. 2016 14:24
Robert Morin vedl jednoduchý, skromný život. Řídil staré auto, jedl nejobyčejnější jídla a v podstatě jediné, za co utrácel, byly videokazety a knihy. Do dějin Newhampshirské univerzity se ale rozhodně jako nevýrazný člověk nezapíše. Muž, který zemřel v roce 2014, škole odkázal své celoživotní jmění – čtyři miliony dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Concord – Skromný svět Roberta Morina, který zemřel loni v květnu ve věku 77 let, nezahrnoval nic víc než čtvrt století starý automobil, levné polotovary a obrovskou sbírku knih.

Přitom zdaleka nešlo o nemajetného Američana. Jen nemyslel na sebe a celoživotní úspory věnoval své alma mater – Newhampshirské univerzitě. Celkem čtyři miliony dolarů, tedy v přepočtu zhruba 96 milionů korun.

"Většinou snídal Fritos, Coca-colu a obyčejný sýrový sendvič. K večeři si dával mražené jídlo připravené v mikrovlnce," zavzpomínal v Boston Globe jeho finanční poradce Edward Mullen. Mluví o něm jako o "chytrém, bystrém a především výjimečném člověku".

Robert Morin pracoval přes padesát let v knihovně Newhampshirské univerzity. Jeho práce v podstatě spočívala v tom, že psal popisky k novým knihám, které knihovna zrovna obdržela. Působil tu až do roku 2014, kdy odešel do důchodu, připomněl The Washington Post.

Jeho život byl prostý. V univerzitním kampusu si rád povídal se studenty, zatímco pokuřoval dýmku, a volný čas trávil četbou. Ven moc nechodil.

Miloval filmy a knihy. Během let 1979 až 1997 zhlédl více než 22 000 videokazet a četl každou knihu, která v USA vyšla mezi roky 1930 až 1940, tedy s výjimkou dětských, učebnic a knih o vaření a technologii. Celkem tak stihl přečíst 1938 knih. Číslo, které je zároveň rokem jeho narození.

Ke svému životu toho tak příliš nepotřeboval. "Je to velmi inspirující a vzrušující," zhodnotila neobvyklý dar mluvčí Newhampshirské univerzity Erika Mantzová. "Historie naší školy nic podobného nepamatuje."

Část peněz – 100 000 dolarů – poputuje přímo do knihovny, kde Morin pracoval. Za další milion dolarů škola pořídí digitální výsledkovou tabuli na fotbalový stadion, protože knihovník v posledních měsících svého života propadl ještě jedné vášni – fotbalu.

Zbytek peněz pak univerzita použije na studentská stipendia, podporu vzdělání zaměstnanců či na renovaci multimediální místnosti a kariérního centra. 

"Myslím, že všichni byli v úžasu z toho, že někdo, kdo tady pracoval téměř celý život, byl tomuto místu a studentům tak oddaný," dodala dojatě Mantzová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy