Kněží zneužíváním dětí napáchali zlo. Papež žádá o odpuštění

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2014 18:54
Hlava katolické církve slíbila, že viníci neujdou trestu.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se omluvil za zlo, které v uplynulých desetiletích napáchali kněží sexuálně zneužívající děti. Zároveň ujistil, že pachatelé neujdou trestu.

"Cítím se vázán vzít na sebe osobně odpovědnost za všechno zlo, které páchal značný počet kněží... a osobně požádat o odpuštění za újmu, kterou způsobili sexuálním zneužíváním dětí," řekl podle Radia Vaticana členům mezinárodní katolické neziskové organizace BICE.

Neustoupíme

Církev si je problému podle svého nejvyššího představitele dobře vědoma a neustoupí ve snaze potrestat všechny viníky.

Otevřené prohlášení přichází jen pár týdnů poté, co Vatikán odmítl ostrou kritiku Výboru OSN pro práva dítěte (CRC).

Ten ve své zprávě ze začátku února napadl vedení katolické církve za způsob, jakým se k případům pohlavního zneužívání dětí duchovními postavilo.

Foto: Michal Žák

Podle papeže je církev neustále napadána, ačkoli se snaží s problémem poctivě vyrovnat.

"Statistiky násilí spáchaného na dětech jsou šokující, ale také jasně ukazují, že převážná většina těchto případů se stává v rodinách nebo v blízkém okolí," řekl František v březnu v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera.

"Katolická církev je možná jedinou veřejnou institucí, která přistoupila k transparentnosti a odpovědnosti. Nikdo jiný to neudělal. A přesto je napadána jenom církev," dodal tehdy.

Letitý problém

Vatikán v lednu uvedl, že předchozí papež Benedikt XVI. v letech 2011 a 2012 zbavil kvůli sexuálnímu zneužívání výkonu kněžské funkce 400 kněží. František loni oznámil vznik nové mezinárodní komise na ochranu dětí v církevních institucích.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na počátku tisíciletí se v Irsku, ve Spojených státech a dalších zemích začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80. letech.

Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy