Kněží zneužíváním dětí napáchali zlo. Papež žádá o odpuštění

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2014 18:54
Hlava katolické církve slíbila, že viníci neujdou trestu.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se omluvil za zlo, které v uplynulých desetiletích napáchali kněží sexuálně zneužívající děti. Zároveň ujistil, že pachatelé neujdou trestu.

"Cítím se vázán vzít na sebe osobně odpovědnost za všechno zlo, které páchal značný počet kněží... a osobně požádat o odpuštění za újmu, kterou způsobili sexuálním zneužíváním dětí," řekl podle Radia Vaticana členům mezinárodní katolické neziskové organizace BICE.

Neustoupíme

Církev si je problému podle svého nejvyššího představitele dobře vědoma a neustoupí ve snaze potrestat všechny viníky.

Otevřené prohlášení přichází jen pár týdnů poté, co Vatikán odmítl ostrou kritiku Výboru OSN pro práva dítěte (CRC).

Ten ve své zprávě ze začátku února napadl vedení katolické církve za způsob, jakým se k případům pohlavního zneužívání dětí duchovními postavilo.

Foto: Michal Žák

Podle papeže je církev neustále napadána, ačkoli se snaží s problémem poctivě vyrovnat.

"Statistiky násilí spáchaného na dětech jsou šokující, ale také jasně ukazují, že převážná většina těchto případů se stává v rodinách nebo v blízkém okolí," řekl František v březnu v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera.

"Katolická církev je možná jedinou veřejnou institucí, která přistoupila k transparentnosti a odpovědnosti. Nikdo jiný to neudělal. A přesto je napadána jenom církev," dodal tehdy.

Letitý problém

Vatikán v lednu uvedl, že předchozí papež Benedikt XVI. v letech 2011 a 2012 zbavil kvůli sexuálnímu zneužívání výkonu kněžské funkce 400 kněží. František loni oznámil vznik nové mezinárodní komise na ochranu dětí v církevních institucích.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na počátku tisíciletí se v Irsku, ve Spojených státech a dalších zemích začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80. letech.

Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy