Klimatický šéf OSN končí. Krize v jednáních trvá

Roman Gazdík
18. 2. 2010 16:05
Šéf UNFCC Yvo de Boer bude přednášet a pracovat v soukromém sektoru
Yvo de Boer v Kodani
Yvo de Boer v Kodani | Foto: Reuters

Amsterdam - Klimatický šéf OSN Yvo de Boer na svém postu končí. Po téměř čtyřech letech se rozhodl rezignovat a funkci opustí 1.července.

Výkonný tajemník sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC) popírá, že by jeho rozhodnutí bylo spojeno s krachem jednání na prosincovém summitu v Kodani. Spekuluje se ale, že je de Boer vlekoucím se procesem frustrován a neví, jak ho posunout kupředu.

De Boer ze své funkce odstoupí jen 5 měsíců před dalším klimatickým summitem v Mexiku, kde dostane mezinárodní společenství druhou šanci dohodnout se na nástupci Kjótského protokolu. Situace se však od Kodaně zatím nikam nepohnula.

Opotřebovaný de Boer?

Státy zodpovídající za 78 procent světových emisí sice do konce ledna UNFCC předaly seznam svých závazků, jde však o stejná čísla jako v Kodani. 139 dalších zemí své plány neodevzdalo.

Sám de Boer kritizoval to, že výsledkem kodaňského summitu nebyl právně závazný dokument, ale pouze politická deklarace, ke které se navíc mnohé státy ani nepřipojily. Právě tato deklarace stanovila konec ledna coby konečný termín předání klimatických závazků.

Klimatičtí aktivisté Richard Branson a Al Gore. Pohazuje si lidstvo se Zemí?
Klimatičtí aktivisté Richard Branson a Al Gore. Pohazuje si lidstvo se Zemí? | Foto: Reuters

Když však začalo být jasné, že to mnohé země nakonec neudělají, prohlásil De Boer, že tato lhůta vlastně není pevné datum a že je možné plány předat i později.

"Viděl jsem ho na letišti v Kodani," řekl agentuře AP klimatolog z mezinárodní organizace Rada na obranu přírodních zdrojů (NRDC). "Byl unavený, opotřebovaný. Summit se na něm jasně podepsal."

Mexičané na to musí jinak

Sám de Boer však popírá, že by jeho rozhodnutí bylo způsobeno frustrací ze současného stavu.

„Kodaň nebyla tím, čím jsem doufal," řekl AP. Podle něj však jednání „jedou dál" a předložené klimatické závazky jsou „základem pro globální odpověď, kterou mnozí hledají".

I když de Boer podle odborníků v přípravě právně závazné dohody neuspěl, podařilo se mu obrátit ke klimatickým problémům pozornost celého světa. Klimatický tajemník se domnívá, že Mexičané by nyní měli zvolit jinou cestu než Dánové a raději jednat v malých skupinkách.

Vítejte v Mexiku. Protest Greenpeace krátce po Kodani
Vítejte v Mexiku. Protest Greenpeace krátce po Kodani | Foto: Reuters

„(Mexičané) by se měli ve věci angažovat intenzivněji už v období příprav, takže se nebudete spoléhat jen na formální setkání, ale také bilaterální kontakty a častější setkání v menších skupinkách, kdy je možné dříve pochopit, jakým způsobem je možné s procesem pohnout kupředu," myslí si de Boer.

Do soukromého sektoru

Podle Karla Polaneckého z Hnutí duha je de Boerův odchod sice důkazem toho, že v jednáních došlo ke krizi, zároveň však může dát prostor pro jmenování někoho, kdo ví, co teď.

"Jde určitě o jednu z věcí, které přispívají k pocitu - a není to pocit, ale fakt - že ta jednání jsou ve špatném stavu. Není to totiž, že by se v Kodani něco rozjednalo, co je třeba dokončit. Došlo k patu, nic se nevyjednalo, pozice jsou teď velmi vzdálené a nikdo neví, jak dál," říká Polanecký.

„De Beorův odchod signalizuje jistě krizi, ale zároveň tam může přijít někdo, kdo dostane nějaký nápad. Možná měl sám De Boer pocit, že už svou invenci vyčerpal," nevzdává se však Polanecký opatrného optimismu.

De Boer je v čele UNFCC od srpna 2006. Klimatickým změnám se chce věnovat i nadále. Stane se klimatickým konzultantem auditorského gigantu KPMG a hodlá přednášet na několika univerzitách.


 

Právě se děje

Další zprávy