Klimatický panel se kaje.Himálaj do roku 2035 nerozteče

Roman Gazdík
20. 1. 2010 11:25
Jeden omyl naši hodnověrnost neohrozí, brání se IPCC
Foto: Reuters

Londýn - Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) přiznal, že ve své zprávě z roku 2007 chyboval v otázce himálajských ledovců. IPCC tehdy varoval, že mohou roztát do roku 2035.

Z Himálaje a jejího okolí vytéká několik největších řek světa: Žlutá řeka, Jang-c'-ťiang, Mekong, Brahmaputra, Ganga, Indus, Iravádí. Zmizení místních ledovců by tak ohrozilo přísun vody pro několik miliard lidí.

"Ledovce v Himálaji ustupují mnohem rychleji než v dalších částech světa... pravděpodobnost, že zmizí do konce roku 2035 a možná i dříve, je velmi vysoká," napsal IPCC ve zprávě přezdívané AR4 roku 2007.

Pouze jedna chyba

Podle viceprezidenta IPCC Jeana-Pascala van Yperseleho bylo tato předpověď mylná a chyba bude opravena. Van Ypersele se však nedomnívá, že přehmat učinil méně důvěryhodnou celou AR4.

Abyste se zbavili ledu tlustého 200 až 300 metrů, na to vám čtvrt století nestačí, říká Jeffrey Kargel z Arizonské univerzity
Abyste se zbavili ledu tlustého 200 až 300 metrů, na to vám čtvrt století nestačí, říká Jeffrey Kargel z Arizonské univerzity | Foto: Reuters

"Nevidím způsob, jak by mohl jeden omyl ve zprávě o 3000 stránkách poškodit hodnověrnost celé zprávy," řekl britské BBC. "Někteří lidé se to budou pokoušet využít k diskreditaci IPCC, ale pokud na omyl přijdeme, vysvětlíme ho a napravíme, mělo by to kredit IPCC naopak posílit a ukázat, že jsme připraveni se poučit ze svých chyb."

Podle některých vědců se však IPCC ze svých omylů učí poněkud pozdě. Rakouský glaciolog Georg Kaser, který se na AR4 také podílel, na chybu údajně upozornil už roku 2006, tedy dlouho před vydáním publikace, o kterou se svět opírá při jednáních o emisních škrtech skleníkových plynů.

Čirý nesmysl

"Abyste dostali tento výsledek (zmizení ledovců roku 2035), museli byste zvýšit ablaci (ztrátu ledu) dvacetkrát. Teplota by musela vzrůst nejméně o dvanáct stupňů Celsia," řekl agentuře AFP. "Upozornil jsem na to... že je to tak velká chyba, že o tom nemá smysl ani polemizovat."

Podle Kasera to však neznamená, že by byl chybný i zbytek zprávy. "Lidé se začnou okamžitě strefovat do IPCC, což je špatně." Údaj o roce 2035 se objevil ve druhém svazku zprávy publikovaném v dubnu 2007, kterému nebyla údajně věnována tak velká pozornost jako prvnímu z února stejného roku, tvrdí Kaser.

Z Himálaje bere svou vodu pro Indy posvátná Ganga
Z Himálaje bere svou vodu pro Indy posvátná Ganga | Foto: Reuters

"Možná to jsou dobří hydrologové nebo botanici, ale nemají žádné znalosti o glaciologii," prohlásil o autorech kapitoly o klimatických dopadech, kde se číslo objevilo.

Původ chyby

Hlasitá kritika IPCC je slyšet zejména z Indie, jejíž více než miliardová populace je na Brahmaputře a Ganze závislá.

"Když jsem v listopadu 2009 odmítl tvrzení IPCC o himálajských ledovcích, říkali tomu voodoo věda," řekl deníku Hindustan Times indický ministr životního prostředí Džajram Rameš. "IPCC bude mít hodně práce vysvětlit, jak přišel k číslu 2035, které vyvolalo takovou paniku."

Podle BBC existují dvě možnosti, jak k tomu došlo. Jednou z nich je, že informace pochází z interview s indickým vědcem Syedem Hasnajnem z roku 1999 a z publikace Světového fondu na ochranu zvířat z roku 2005, kterou AR4 o dva roky později přímo zmiňuje.

Druhou je pouhý překlep po přečtení studie z roku 1996. Ta varuje, že mohou ledovce vymizet do roku 2350. IPCC neprovádí žádný vlastní výzkum, pouze syntetizuje to, co je o klimatu v danou chvíli známo.

 

Právě se děje

Další zprávy