Klimatické změny ohrožují potravinový řetězec v oceánech. Brzy to pocítí i lidé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 10. 2015 9:48
Skleníkové plyny a klimatické změny ohrožují diverzitu mořských živočichů. Lidská činnost, jako je nadměrný rybolov a znečišťování vody, navíc oslabují schopnost jednotlivých druhů čelit těmto výzvám. Oteplování vody v důsledku absorpce přílišného množství oxidu uhličitého má negativní dopad na životaschopnost mořského světa. Ohrožení korálů, měkkýšů nebo malých ryb znamená méně potravy pro větší živočichy, a tím pádem i riziko pro fungování potravinového řetězce, na jehož konci stojí miliony lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.photoliv.gov

Washington - Potravinový řetězec světových oceánů je ohrožen. Kvůli vypouštění skleníkových plynů, nadměrnému rybolovu a znečištění vody.

Na základě 632 experimentů provedených ve všech světových mořích - od tropických oblastí až po ty arktické -, vědci zjistili, že klimatické změny oslabují rozmanitost a početnost druhů mořských živočichů.

Studie vydaná americkou Národní akademií věd hovoří o tom, že mořští živočichové mají velmi omezený prostor pro to, aby se dokázali vypořádat s oteplováním oceánů.

Ztěžují jim to přímé zásahy lidí do jejich ekosystému. Navíc jen relativně malý počet druhů dokáže uniknout dopadům zvýšeného výskytu oxidu uhličitého ve vodě.

Světové oceány totiž absorbují asi třetinu veškerého oxidu uhličitého, který vzniká spalováním fosilních paliv. Od dob průmyslové revoluce se voda ohřála o celý jeden stupeň Celsia a navíc je o 30 procent kyselejší. Okyselení vod přímo souvisí právě s vstřebáváním oxidu uhličitého, který snižuje pH vody.

Antarktida v ohrožení

S kyselejší vodou se nedokáží vypořádat tvorové, jako jsou třeba ústřice a mušle - jejichž schránky slábnou - nebo třeba korály.

Oteplování vody pro změnu dělá starosti řadě ryb, které se kvůli tomu stěhují a mění svoje chování. Navíc způsobuje tání ledovců.

Led na Antarktidě taje podle nových výzkumů zveřejněných britským listem Guardian tak rychle, že by mohl být do roku 2100 celý kontinent v ohrožení.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Oceán nezachrání ani nárůst výskytu planktonu, kterému se v teplých vodách daří. Ten sice představuje potravu pro řadu býložravých živočichů, jako jsou malé ryby, plži a krevety, ale kvůli teplejší vodě stoupají nároky na jejich metabolismus, a tím pádem klesá tempo jejich růstu. To znamená méně kořisti pro masožravce, a tudíž zasažení rovnováhy celého potravinového řetězce.

Vědci navíc varují, že zvýšený rybolov a znečišťování vod mořským živočichům ještě více znemožňuje přizpůsobit se těmto změnám.

Nejohroženějším živočišným druhem jsou korály, které přitom živí až 25 procent dalších mořských druhů a které v důsledku klimatických změn blednou. Korálové útesy navíc chrání pobřeží před bouřemi a cyklóny a jejich úbytek by mohl znamenat erozi mořských břehů.

Nakonec tedy ohrožení světového oceánu zasáhne i člověka. Konkrétně miliony lidí, pro které moře představuje hlavní zdroj potravy a příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy