Němci uspěli s žalobou vlády kvůli klimatu. Svou vlastní podal i spolek v Česku

Dominika Perlínová Helena Truchlá Dominika Perlínová, Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 5. 2021 10:29
Ve středu podal spolek Klimatická žaloba ČR žalobu na českou vládu. Jejím cílem je dokázat, že úřady dostatečně nechrání práva občanů a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke klimatu. Samotná organizace se odvolává na více než 600 podobných žalob, které probíhají nebo proběhly po celém světě. Vybrali jsme ty nejdůležitější.
Foto: ČTK

Česká žaloba

Spolek Klimatická žaloba ČR se k inspiraci v zahraničí otevřeně přiznává. Zmiňuje například klíčové případy v Nizozemsku nebo Francii, které by pro jeho soudní spor mohly být užitečné. Jeden z členů rady této organizace Martin Madej ale pro server Aktuálně.cz připomíná i případy z Irska nebo Kolumbie.

"Česká vláda se změnou klimatu nic nedělá. Opatření, která přijímá, ani neodpovídají koncepcím, které si vytyčila. Proto jsme se rozhodli zvolit soudní cestu," vysvětluje Madej. Okolní země se podle něj ochranou planety zabývají více.

Ministerstvo životního prostředí v reakci na předžalobní výzvu uznalo, že současné vládní dokumenty neberou v úvahu cíle Evropské unie, jako je dosažení klimatické neutrality do roku 2050, protože už jsou starší, a bude je proto nutné aktualizovat. Resort ale odmítá, že by nesplňoval závazky stanovené v tzv. pařížské dohodě. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy