Němci uspěli s žalobou vlády kvůli klimatu. Svou vlastní podal i spolek v Česku

Dominika Perlínová Helena Truchlá Dominika Perlínová, Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 5. 2021 10:29
Ve středu podal spolek Klimatická žaloba ČR žalobu na českou vládu. Jejím cílem je dokázat, že úřady dostatečně nechrání práva občanů a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke klimatu. Samotná organizace se odvolává na více než 600 podobných žalob, které probíhají nebo proběhly po celém světě. Vybrali jsme ty nejdůležitější.
Foto: ČTK

Česká žaloba

Spolek Klimatická žaloba ČR se k inspiraci v zahraničí otevřeně přiznává. Zmiňuje například klíčové případy v Nizozemsku nebo Francii, které by pro jeho soudní spor mohly být užitečné. Jeden z členů rady této organizace Martin Madej ale pro server Aktuálně.cz připomíná i případy z Irska nebo Kolumbie.

"Česká vláda se změnou klimatu nic nedělá. Opatření, která přijímá, ani neodpovídají koncepcím, které si vytyčila. Proto jsme se rozhodli zvolit soudní cestu," vysvětluje Madej. Okolní země se podle něj ochranou planety zabývají více.

Ministerstvo životního prostředí v reakci na předžalobní výzvu uznalo, že současné vládní dokumenty neberou v úvahu cíle Evropské unie, jako je dosažení klimatické neutrality do roku 2050, protože už jsou starší, a bude je proto nutné aktualizovat. Resort ale odmítá, že by nesplňoval závazky stanovené v tzv. pařížské dohodě. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy