Němci uspěli s žalobou vlády kvůli klimatu. Svou vlastní podal i spolek v Česku

Dominika Perlínová Helena Truchlá Dominika Perlínová, Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 5. 2021 10:29
Ve středu podal spolek Klimatická žaloba ČR žalobu na českou vládu. Jejím cílem je dokázat, že úřady dostatečně nechrání práva občanů a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke klimatu. Samotná organizace se odvolává na více než 600 podobných žalob, které probíhají nebo proběhly po celém světě. Vybrali jsme ty nejdůležitější.
Foto: ČTK

Česká žaloba

Spolek Klimatická žaloba ČR se k inspiraci v zahraničí otevřeně přiznává. Zmiňuje například klíčové případy v Nizozemsku nebo Francii, které by pro jeho soudní spor mohly být užitečné. Jeden z členů rady této organizace Martin Madej ale pro server Aktuálně.cz připomíná i případy z Irska nebo Kolumbie.

"Česká vláda se změnou klimatu nic nedělá. Opatření, která přijímá, ani neodpovídají koncepcím, které si vytyčila. Proto jsme se rozhodli zvolit soudní cestu," vysvětluje Madej. Okolní země se podle něj ochranou planety zabývají více.

Ministerstvo životního prostředí v reakci na předžalobní výzvu uznalo, že současné vládní dokumenty neberou v úvahu cíle Evropské unie, jako je dosažení klimatické neutrality do roku 2050, protože už jsou starší, a bude je proto nutné aktualizovat. Resort ale odmítá, že by nesplňoval závazky stanovené v tzv. pařížské dohodě. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy