Klimatická změna zkrátí životy Evropanů. Nejvíc Polákům a Rumunům, vypočítali vědci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 11. 2019 21:15
V souvislosti s klimatickou hrozbou se nejčastěji mluví o tom, jak lidstvo ničí planetu. Vypouštění emisí otepluje atmosféru, kvůli čemuž pak tají ledovce, stoupá hladina oceánů, častěji zuří lesní požáry, vysychají zdroje pitné vody a nejteplejší oblasti na Zemi se proměňují v neobývatelnou poušť.
Znečištěné ovzduší v průmyslové zóně v Kyjevě.
Znečištěné ovzduší v průmyslové zóně v Kyjevě. | Foto: Shutterstock

Jenže kromě toho všeho také škodliviny, které spalováním fosilních paliv vznikají, sami dýcháme a ničíme si zdraví. Oteplující se planeta ještě zhorší už tak nebezpečné znečištění vzduchu

Nyní vědci vypočítali, co se stane s lidským zdravím, když svět nezastaví klimatickou změnu a planeta se oteplí o více než dva stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí.

Pokud jednotlivé státy nedokážou snížit množství emisí, budeme žít nejen v teplejším, ale také špinavějším prostředí. Právě to, jaký dopad bude mít ignorování klimatické hrozby na lidské zdraví, vypovídá nová vědecká studie, která vyšla ve středu v odborném časopise The Lancet. Podílelo se na ní několik vědeckých týmů a výsledek je alarmující. Znečištěné ovzduší a vysoké teploty povedou k rozšíření infekčních chorob a podvýživě. 

Jen v roce 2016 zemřelo kvůli nebezpečně znečištěnému vzduchu sedm milionů lidí po celém světě. Pevné částice uvolněné spalováním uhlí nebo motory aut způsobují srdeční poruchy, astma a ovlivňují i plody těhotných žen, které pak rodí děti s nízkou porodní váhou. K tomu všemu se vlivem zvyšujících se teplot přidá ještě další zdroj znečištění - mnohem častější lesní požáry.

Stále rychleji se oteplující se planeta a znečištěné ovzduší už v příštích deseti letech podle odhadů studie zabije desítky milionů lidí. A zatímco teď má největší problémy se smogem rychle rostoucí Indie, Čína a další ekonomicky rozvíjející se země, v budoucnu můžeme čekat, že se situace nejvíce zhorší i u nás.

Pokud jednotlivé evropské země nezačnou snižovat emise z uhelných elektráren, do konce století se zde lidský život průměrně zkrátí zhruba o pět měsíců. Nejhůř na tom budou s osmi měsíci Maďaři, Poláci a Rumuni.

Nebezpečí pro dnes narozené děti

Na problémy spojené s vdechováním znečištěného vzduchu doplatí hlavně děti. "Srdce jim bije rychleji než dospělým a jejich dechová frekvence je také vyšší než u dospělých," vysvětlila pro americký deník New York Times lékařka Mona Sarfatyová, ředitelka programu pro klima a zdraví na americké univerzitě George Mansona, která se na zprávě podílela.

"Znečištění ovzduší ohrožuje zdraví dítěte už od mateřského lůna," řekla k tomu Renéé N. Salasová z lékařské fakulty Harvardovy univerzity, jež byla jednou z hlavních autorů zprávy o USA.

Zpráva také vypočítává, že nyní narozené děti budou žít zhruba do roku 2090. V té době už může být průměrná teplota vyšší o čtyři stupně Celsia. "Z pohledu klimatu si zhruba dokážeme představit, jak to bude vypadat. Ale co se týče lidského zdraví, nemáme nejmenší ponětí. Víme jen, že to bude katastrofa," varoval Nick Watts, jeden z hlavních autorů studie. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy