Klimatická změna zkrátí životy Evropanů. Nejvíc Polákům a Rumunům, vypočítali vědci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 11. 2019 21:15
V souvislosti s klimatickou hrozbou se nejčastěji mluví o tom, jak lidstvo ničí planetu. Vypouštění emisí otepluje atmosféru, kvůli čemuž pak tají ledovce, stoupá hladina oceánů, častěji zuří lesní požáry, vysychají zdroje pitné vody a nejteplejší oblasti na Zemi se proměňují v neobývatelnou poušť.
Znečištěné ovzduší v průmyslové zóně v Kyjevě.
Znečištěné ovzduší v průmyslové zóně v Kyjevě. | Foto: Shutterstock

Jenže kromě toho všeho také škodliviny, které spalováním fosilních paliv vznikají, sami dýcháme a ničíme si zdraví. Oteplující se planeta ještě zhorší už tak nebezpečné znečištění vzduchu

Nyní vědci vypočítali, co se stane s lidským zdravím, když svět nezastaví klimatickou změnu a planeta se oteplí o více než dva stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí.

Pokud jednotlivé státy nedokážou snížit množství emisí, budeme žít nejen v teplejším, ale také špinavějším prostředí. Právě to, jaký dopad bude mít ignorování klimatické hrozby na lidské zdraví, vypovídá nová vědecká studie, která vyšla ve středu v odborném časopise The Lancet. Podílelo se na ní několik vědeckých týmů a výsledek je alarmující. Znečištěné ovzduší a vysoké teploty povedou k rozšíření infekčních chorob a podvýživě. 

Jen v roce 2016 zemřelo kvůli nebezpečně znečištěnému vzduchu sedm milionů lidí po celém světě. Pevné částice uvolněné spalováním uhlí nebo motory aut způsobují srdeční poruchy, astma a ovlivňují i plody těhotných žen, které pak rodí děti s nízkou porodní váhou. K tomu všemu se vlivem zvyšujících se teplot přidá ještě další zdroj znečištění - mnohem častější lesní požáry.

Stále rychleji se oteplující se planeta a znečištěné ovzduší už v příštích deseti letech podle odhadů studie zabije desítky milionů lidí. A zatímco teď má největší problémy se smogem rychle rostoucí Indie, Čína a další ekonomicky rozvíjející se země, v budoucnu můžeme čekat, že se situace nejvíce zhorší i u nás.

Pokud jednotlivé evropské země nezačnou snižovat emise z uhelných elektráren, do konce století se zde lidský život průměrně zkrátí zhruba o pět měsíců. Nejhůř na tom budou s osmi měsíci Maďaři, Poláci a Rumuni.

Nebezpečí pro dnes narozené děti

Na problémy spojené s vdechováním znečištěného vzduchu doplatí hlavně děti. "Srdce jim bije rychleji než dospělým a jejich dechová frekvence je také vyšší než u dospělých," vysvětlila pro americký deník New York Times lékařka Mona Sarfatyová, ředitelka programu pro klima a zdraví na americké univerzitě George Mansona, která se na zprávě podílela.

"Znečištění ovzduší ohrožuje zdraví dítěte už od mateřského lůna," řekla k tomu Renéé N. Salasová z lékařské fakulty Harvardovy univerzity, jež byla jednou z hlavních autorů zprávy o USA.

Zpráva také vypočítává, že nyní narozené děti budou žít zhruba do roku 2090. V té době už může být průměrná teplota vyšší o čtyři stupně Celsia. "Z pohledu klimatu si zhruba dokážeme představit, jak to bude vypadat. Ale co se týče lidského zdraví, nemáme nejmenší ponětí. Víme jen, že to bude katastrofa," varoval Nick Watts, jeden z hlavních autorů studie. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy