Klíčovým bojištěm bitvy o prezidenta USA je Ohio

Martin Novák Martin Novák
3. 11. 2008 15:50
Od roku 1964 získal Bílý dům vždy ten, kdo vyhrál v Ohiu

Praha - Matematika je před zítřejší volbou amerického prezidenta jasná.

Rozhodne se víceméně ve čtyřech lidnatých státech, kde výsledek není dopředu jasný. V Pensylvánii, Ohiu, Virginii a na Floridě.

Vzhledem k tomu, že Obama má na své straně některé velmi lidnaté státy s velkým počtem volitelů (Kalifornii, New York a některé další), měl by McCain z těchto čtyř "zlomových" států uspět alespoň ve třech.

Ohio je považováno za klíčové bojiště. Stačí připomenout několik faktů.

Každý, kdo se stal od roku 1964 americkým prezidentem, uspěl v Ohiu. Kdo tam prohrál, v bitvě o Bílý dům už přes půlstoletí neuspěl.

Kolona McCainova štábu na cestě po Ohiu během posledních hodin předvolební kampaně.
Kolona McCainova štábu na cestě po Ohiu během posledních hodin předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Ještě žádný republikán se nestal prezidentem, aniž by zvítězil v Ohiu.

A konečně minulé volby v roce 2004 rozhodlo právě Ohio. Bush tam Kerryho těsně porazil a zisk 20 volitelských hlasů byl tím, co ho posunulo k druhému prezidentskému mandátu.

Letošní průzkumy mírně favorizují Obamu, ale jistého demokrat nemá nic. Rozdíl totiž není velký.

Od Bushova vítězství před čtyřmi lety ale slavili už jen demokraté. Guvernérem je nyní demokrat Ted Strickland a v senátních volbách zvítězil také demokrat Sherrod Brown.

Ohio je Mekkou amerického strojírenského a ocelářského průmyslu. Patří ovšem ke státům nejvíce postiženým současnou ekonomickou krizí. Podle deníku Washington Times tady letos ztratilo práci 92 tisíc lidí. Nezaměstanost v Ohiu činí 7,2 procenta, což je nad celostátním průměrem 6,1 procenta.

Ohio
Autor fotografie: Martin Novák, Wikipedia

Ohio

  • Počet obyvatel: 11,5 milionu (86 % bělochů, 13 % černochů)
  • Rozloha: 116 096 km2
  • Velká města: Columbus, Cleveland, Cincinnati, Dayton

Státu se ale nedařilo už dříve. Za posledních deset let se dle statistik snížil průměrný přijem obyvatel Ohia o tři procenta.

Obamův štáb se činil, aby se letos neopakoval Kerryho neúspěch z roku 2004. Zřídil tady na 89 kanceláří, zatímco McCainův tým jich měl jen 46.

Kerry podle expertů z Demokratické strany udělal chybu v tom, že se soustředil jen na velká města. Proto Obama a jeho lidé zavítali i do maloměst a venkovských oblastí.

List Washington Post ale předpovídá, že právě Ohio je jedním ze států, kde řada bělochů může mít problém s hlasováním pro černošského politika.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy