Klíčová Putinova věta o "červené linii". Experti varují před vyhrocením konfliktů

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním projevu varoval Západ před překročením "nepřekročitelných mezí" ve vztazích s Ruskem. "Kudy tyto meze povedou, budeme určovat sami v každém konkrétním případu," řekl. Podívejte se ve videu na záznam jeho slov pronesených při tradičním projevu před federálním shromážděním.
Putin: Pokud někdo s námi spálí mosty, bude odpověď Ruska asymetrická, rychlá a tvrdá. | Video: Reuters

Putin ve svém projevu kritizoval Západ za "nezákonné" sankce a za přípravu státních převratů v ruském okolí. Puč a vražda hlavy státu se podle Putina chystaly i v Bělorusku, které je nejbližším spojencem Moskvy. Rusko nechce spálit mosty, ale na zahraniční provokace odpoví tvrdě a rychle, zdůraznil Putin.

Podle novináře Práva Alexandra Mitrofanova se tím Putin "vyřadil ze systému mezinárodního práva a otevřel bránu k ruské agresi kdekoli a proti komukoliv z jakéhokoliv důvodu".

Politický geograf Michael Romancov vnímá Putinova slova jako vzkaz celému světu. "Rusko samo sebe vnímá jako velmoc. Putin dává najevo, že existují nepřekročitelné červené linie. Problém ale je, že nejsou definovány. On dokonce v jednu chvíli mluvil o Varšavské smlouvě (vojenský pakt evropských zemí východního bloku existující v letech 1955 až 1991), která už dávno neexistuje," podotkl Romancov ve vysílání ČT24.

Vztahy se Západem prudce ochladly poté, co po svržení proruského prezidenta na Ukrajině anektovalo Rusko na jaře 2014 ukrajinský Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Západ odpověděl sankcemi. 

Rusko v posledních týdnech také stupňuje tlak na ukrajinských hranicích a na Krymu, kde mobilizuje své jednotky. Napjaté atmosféře odpovídají také nedávná prohlášení nového amerického prezidenta Joea Bidena, který o Putinovi prohlásil, že je vrah. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy