Klíčová Putinova věta o "červené linii". Experti varují před vyhrocením konfliktů

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním projevu varoval Západ před překročením "nepřekročitelných mezí" ve vztazích s Ruskem. "Kudy tyto meze povedou, budeme určovat sami v každém konkrétním případu," řekl. Podívejte se ve videu na záznam jeho slov pronesených při tradičním projevu před federálním shromážděním.
Putin: Pokud někdo s námi spálí mosty, bude odpověď Ruska asymetrická, rychlá a tvrdá. | Video: Reuters

Putin ve svém projevu kritizoval Západ za "nezákonné" sankce a za přípravu státních převratů v ruském okolí. Puč a vražda hlavy státu se podle Putina chystaly i v Bělorusku, které je nejbližším spojencem Moskvy. Rusko nechce spálit mosty, ale na zahraniční provokace odpoví tvrdě a rychle, zdůraznil Putin.

Podle novináře Práva Alexandra Mitrofanova se tím Putin "vyřadil ze systému mezinárodního práva a otevřel bránu k ruské agresi kdekoli a proti komukoliv z jakéhokoliv důvodu".

Politický geograf Michael Romancov vnímá Putinova slova jako vzkaz celému světu. "Rusko samo sebe vnímá jako velmoc. Putin dává najevo, že existují nepřekročitelné červené linie. Problém ale je, že nejsou definovány. On dokonce v jednu chvíli mluvil o Varšavské smlouvě (vojenský pakt evropských zemí východního bloku existující v letech 1955 až 1991), která už dávno neexistuje," podotkl Romancov ve vysílání ČT24.

Vztahy se Západem prudce ochladly poté, co po svržení proruského prezidenta na Ukrajině anektovalo Rusko na jaře 2014 ukrajinský Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Západ odpověděl sankcemi. 

Rusko v posledních týdnech také stupňuje tlak na ukrajinských hranicích a na Krymu, kde mobilizuje své jednotky. Napjaté atmosféře odpovídají také nedávná prohlášení nového amerického prezidenta Joea Bidena, který o Putinovi prohlásil, že je vrah. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlu není známo, že by pro něj pracovali agenti podezřelí z kauzy Vrbětice

Ruskému prezidentskému mluvčímu Dmitriji Peskovovi není známo, že by pro administrativu ruského prezidenta pracovali muži vystupující pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, které Česká republika podezřívá z podílu na explozi ve Vrběticích, uvedla agentura Ria Novosti. S tvrzením, že tito dva muži pracují pro Kreml, přišel ve středu investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.

"Ne, upřímně řečeno takovou informaci nemám k dispozici," odpověděl Peskov na otázku, zda ví o skutečnosti, že by pro Kreml tito muži pracovali. "Ale obecně v Kremlu to není možné. Kreml je historická budova, památka UNESCO. Je v něm rezidence prezidenta a dále se tam nacházejí úseky prezidentovy administrativy," doplnil Peskov.

Novinář Grozev ve středu uvedl, že z agentů se stali "významní zastupitelé Kremlu". "Jediné, co můžu říct, je, že jsou zdraví a působí ve státních službách. Dostali nová zaměstnání, protože už dále nemůžou pracovat jako špioni," uvedl Grozev. Novinář také připomněl, že podle webu Bellingcat oběma agentům v roce 2014 ruský prezident Vladimir Putin udělil nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy