Klíčová Putinova věta o "červené linii". Experti varují před vyhrocením konfliktů

mk ČTK mk, ČTK
21. 4. 2021 14:24
Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním projevu varoval Západ před překročením "nepřekročitelných mezí" ve vztazích s Ruskem. "Kudy tyto meze povedou, budeme určovat sami v každém konkrétním případu," řekl. Podívejte se ve videu na záznam jeho slov pronesených při tradičním projevu před federálním shromážděním.
Putin: Pokud někdo s námi spálí mosty, bude odpověď Ruska asymetrická, rychlá a tvrdá. | Video: Reuters

Putin ve svém projevu kritizoval Západ za "nezákonné" sankce a za přípravu státních převratů v ruském okolí. Puč a vražda hlavy státu se podle Putina chystaly i v Bělorusku, které je nejbližším spojencem Moskvy. Rusko nechce spálit mosty, ale na zahraniční provokace odpoví tvrdě a rychle, zdůraznil Putin.

Podle novináře Práva Alexandra Mitrofanova se tím Putin "vyřadil ze systému mezinárodního práva a otevřel bránu k ruské agresi kdekoli a proti komukoliv z jakéhokoliv důvodu".

Politický geograf Michael Romancov vnímá Putinova slova jako vzkaz celému světu. "Rusko samo sebe vnímá jako velmoc. Putin dává najevo, že existují nepřekročitelné červené linie. Problém ale je, že nejsou definovány. On dokonce v jednu chvíli mluvil o Varšavské smlouvě (vojenský pakt evropských zemí východního bloku existující v letech 1955 až 1991), která už dávno neexistuje," podotkl Romancov ve vysílání ČT24.

Vztahy se Západem prudce ochladly poté, co po svržení proruského prezidenta na Ukrajině anektovalo Rusko na jaře 2014 ukrajinský Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Západ odpověděl sankcemi. 

Rusko v posledních týdnech také stupňuje tlak na ukrajinských hranicích a na Krymu, kde mobilizuje své jednotky. Napjaté atmosféře odpovídají také nedávná prohlášení nového amerického prezidenta Joea Bidena, který o Putinovi prohlásil, že je vrah. 

 

Právě se děje

Další zprávy