Smrt Kimova důvěrníka v Severní Koreji je podezřelá. Autonehod v okolí vůdců přibývá

Martin Novák Martin Novák
30. 12. 2015 12:26
"Severní Korea má dlouhou tradici podezřelých úmrtí vysoce postavených představitelů. Aut tam jezdí velmi málo a bezpečnostní opatření kolem dopravy prominentů jsou extrémně přísná. Je proto třeba brát zprávy o takových nehodách s rezervou,“ uvedl pro agenturu Reuters expert na severokorejskou politiku Andrei Lankov.
Kim Čong-un na inspekci armády. Snímek byl podle agentury KCNA pořízen 24.prosince.
Kim Čong-un na inspekci armády. Snímek byl podle agentury KCNA pořízen 24.prosince. | Foto: Reuters

Pchjongjang – Smrt znovu "navštívila" nejbližší okolí severokorejského vůdce Kim Čong-una.

V úterý zahynul při autonehodě Kim Jang-kon, který měl na starosti vyjednávání s Jižní Koreou. Podle státní tiskové agentury KCNA zemřel ve čtvrt na sedm ráno, další podrobnosti nejsou známy.

Během pěti let vlády Kim Čong-una zemřelo už několik členů nejužšího vedení armády a vládnoucí Strany práce. Některé nechal vůdce popravit, nejznámější je případ jeho strýce Čang Song-tcheka z konce roku 2013.

Úterní smrt vyvolala okamžitě pochybnost o tom, zda nehoda byla skutečná, nebo jen fingovaná. Tedy zda nebyl odstraněn podobně jako jeho předchůdce ve funkci, který v roce 2003 zemřel shodou okolností také při autonehodě.

Opravdu zvláštní shoda okolností.

Pochybnosti vyjádřil například jeden z největších znalců severokorejského režimu, profesor soulské univerzity Andrei Lankov.

"Severní Korea má dlouhou tradici podezřelých úmrtí vysoce postavených představitelů. Aut tam jezdí velmi málo a bezpečnostní opatření kolem dopravy prominentů jsou extrémně přísná. Je proto třeba brát zprávy o takových nehodách s rezervou," uvedl expert pro agenturu Reuters.

Jihokorejský deník Korea Times nicméně napsal, že vláda v Soulu nevěděla o žádných závažných rozporech mezi vůdcem a Kim Jang-konem. Ten byl znám jako zastánce umírněné linie vůči jižnímu nepříteli.

Vztahy mezi Jižní a Severní Koreou se ocitly na kritickém bodě v roce 2013, kdy Pchjongjang neustále slovně vyhrožoval válkou a vojáci obou zemí po sobě na hranici několikrát stříleli.

Sever dokonce na několik měsíců přerušil spolupráci s jihem ve zvláštní ekonomické zóně Kesong, kde severokorejští dělníci pracují pro jihokorejské firmy.  Loni se ale situace uklidnila.

Ověřených zpráv o tom, co se děje v nejvyšším vedení režimu, je málo vzhledem k uzavřenosti země. Jihokorejská rozvědka ale s odvoláním na své zdroje popírá zvěsti o tom, že postavení Kim Čong-una je ohroženo.

V září 2014 svět spekuloval o možném převratu, když se Kim několik týdnů neukázal na veřejnosti ani v médiích. Ukázalo se ale, že se zotavoval po operaci, kterou podstoupil kvůli své nadváze.

 

Právě se děje

Další zprávy