Japonci poprvé zažili strach z raketového útoku. Jižní Korea nacvičuje úder na vedení KLDR

Martin Novák Martin Novák
29. 8. 2017 15:20
Americký prezident Donald Trump v reakci na nový raketový test KLDR prohlásil, že Severní Korea pohrdá sousedními státy i všemi členskými zeměmi OSN. "Na stole jsou všechny možnosti," řekl k dalšímu postupu vůči Pchjongjangu šéf Bílého domu. Odpálení rakety Hwasong-12 přes ostrov Hokkaidó Japonci hodnotí jako dosud největší ohrožení státu ze strany Severní Koreje.
KLDR letos odpálila při testech třináct raket.
KLDR letos odpálila při testech třináct raket. | Foto: Reuters

Tokio - Dvě minuty obav zažili obyvatelé japonského ostrova Hokkaidó.

Tak dlouho trval přelet severokorejské balistické rakety Hwasong-12 nad japonským územím.  

O dalších dvanáct minut později se rozlomila na tři kusy, které dopadly do Tichého oceánu.

"Tento krok je bezprecedentním, vážným a smrtelným ohrožením naší země," uvedl japonský premiér Šinzó Abe.

Varování skrze telefony

Lidé dostali varování před raketovým útokem do mobilů v SMS. Zpráva se okamžitě objevila ve vysílání všech televizních stanic. Houkaly sirény, zastavily se vlaky.

"Nebyla jsem na to připravená. Ani tady nemáme žádné kryty. Jediné, co můžeme udělat, je odstoupit dál od oken," řekla agentuře Reuters úřednice Ajaka Nišijimová z města Morioka z oblasti, nad kterou střela letěla.

Americký prezident Donald Trump řekl, že po novém severokorejském testu jsou "všechny možnosti řešení krize na stole".

Japonská protiraketová obrana se nepokoušela Hwasong-12 sestřelit, protože očekávala dopad trosek do oceánu. Tokio má k dispozici systémy SM-3 a Patriot PAC-3. Není však jisté, zda by skutečně dokázaly zasáhnout a zničit raketu středního doletu, jako byla tato severokorejská.

Raketu odpálili Severokorejci pravděpodobně z přistávací plochy na letišti v Pchjongjangu. Demonstrovali svoji schopnost střílet z mobilních zařízení, která mohou přesouvat. Zároveň tím dokázali, že hrozby útoku na americkou základnu na ostrově Guam jsou reálné. Guam je vzdálen od Severní Koreje 3400 kilometrů, střela přes Japonsko urazila dráhu zhruba 2700 kilometrů.

Test provedl severokorejský diktátor Kim Čong-un necelý týden poté, co jej americký ministr zahraničí Rex Tillerson pochválil za "zdrženlivost". Za to, že neprovádí další testy. Letos severokorejský režim odpálil už třináct raket.

"Spojené státy by měly vědět, že nemohou porazit Korejskou lidově demokratickou republiku ekonomickými sankcemi ani vojenskými hrozbami. Nedonutí Korejskou lidově demokratickou republiku ustoupit ani o píď z cesty, kterou si zvolila," napsal deník Rodong Sinmun, který je oficiálním médiem vládnoucí Korejské strany práce.

První úder smlouva s Američany neřeší

Japonsku vojenská dohoda s USA zaručuje, že mu americká armáda pomůže s obranou v případě, že bude napadeno jinou zemí. Neřeší to ale hrozbu prvního úderu Severní Koreje.

Ministerstvo obrany proto zvažuje, že stejně jako Jižní Korea pořídí americký systém protiraketové obrany THAAD. Ten je schopen zasáhnout střelu ve výšce i 150 kilometrů nad zemským povrchem.

Kromě toho sílí v Japonsku hlasy, že doktrína spoléhání se jen na americkou pomoc je zastaralá. Stejně tak jako pacifistická ústava, přijatá po porážce císařství ve druhé světové válce. A že je třeba posílit letectvo, aby mohlo účinně zasáhnout území nepřítele.

Nejen kvůli Severní Koreji, ale i kvůli Číně, s níž má Japonsko vážné spory o kontrolu nad některými oblastmi Východočínského moře.

Zatímco Tokio protestovalo proti odpálení severokorejské rakety jen slovně, prezident Jižní Koreje Mun Če-in nařídil letectvu provést simulaci úderů na politické a armádní vedení severního souseda. Čtyři letouny F-15 svrhly bomby na cíle, které měly představovat sídla špiček severokorejského režimu.

Soul ale zároveň zdůrazňuje, že si válku nepřeje a dává přednost diplomatickému jednání. Mun Če-in získal od amerického prezidenta Donalda Trumpa slib, že USA budou jakýkoliv útok na Severní Koreu dopředu konzultovat s jihem.

Japonci na Hokkaidó aktivovali poprvé poplašný systém pro veřejné ohrožení, když jim nad hlavami prolétla severokorejská raketa. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy