KLDR zneužívá děti k těžké práci, tvrdí uprchlíci

Reuters Roman Gazdík, Reuters
2. 2. 2009 12:35
Studie: Úředníci kradou jídlo a zavírají děti
Armáda je v zemi všemocná, podle svědectví k práci často zneužívá i děti
Armáda je v zemi všemocná, podle svědectví k práci často zneužívá i děti | Foto: Reuters

Soul - Severokorejský komunistický režim využívá děti jako levnou pracovní sílu, krade zahraniční humanitární pomoc jim určenou a zavírá potomky politicky nepohodlných osob do vězeňských zařízení.

Vyplývá to ze zprávy Asijského centra pro lidská práva a jihokorejské organizace Občanská aliance pro lidská práva v Severní Koreji. Informovala o ní agentura Reuters.

Dětská práce běžnou praxí

"Dětská práce a ekonomické zneužívání se velmi rozšířily a jsou nyní běžnou praxí, která doplňuje zhoršující se ekonomické těžkosti v zemi," píše se ve zprávě, která byla kvůli nemožnosti zkoumat fakta přímo na místě sestavena ze svědectví přibližně padesáti uprchlíků.

V předvečer výročí se slavilo na stranickém shromáždění pod portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena
V předvečer výročí se slavilo na stranickém shromáždění pod portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena | Foto: Reuters

Situace je otřesná zejména na venkově. Děti jsou zde posílány do pracovních táborů a do továren nebo sbírají různé materiály, například cín a dřevo, které pak využije armáda nebo je úřady prodávají.

Děti politických vězňů jsou posílány do zařízení, kde "jsou zbaveny základního vzdělání, nuceny k dětské práci a je omezena jejich svoboda".

I ostatní děti ale žijí ve velmi špatných podmínkách. Vyučovací systém podle zprávy kolabuje, mnoho dětí nechodí do škol a zvyšuje se negramotnost. Nejhůře jsou na tom nejchudší části země, kde je často ve školách k dispozici pouze několik knih oslavujících komunistickou stranu a její vůdce.

Jen v hlavním městě Pchjongjangu a několik dalších částech země se údajně negramotnost nešíří.

Rozkrádání pomoci

Zahraniční humanitární organizace, které do třiadvacetimilionové země vozí pomoc, se snaží všemožnými způsoby zajistit, aby ji úředníci nerozkrádali. Tyto snahy však nejsou podle zprávy vždy úspěšné.

Místo aby je předávali dětem, distribuují učitelé v nejchudších provinciích humanitární dávky jídla privilegovaným nebo je dále prodávají.

Všechny děti od čtrnácti let jsou na základě svědectví uprchlíků nuceny ke "kvazi-vojenské" službě v "Mladých rudých gardách", kde se například učí zacházet se zbraněmi a absolvují i vojenská cvičení.

Podle zprávy však došlo i k některým zlepšením. Byly například zmírněny tresty dětem, které se snaží ze Severní Koreje utéct, a bylo omezeno mučení mladistvých podezřelých ze zločinů.

 

Právě se děje

Další zprávy