KLDR zneužívá děti k těžké práci, tvrdí uprchlíci

Reuters Roman Gazdík, Reuters
2. 2. 2009 12:35
Studie: Úředníci kradou jídlo a zavírají děti
Armáda je v zemi všemocná, podle svědectví k práci často zneužívá i děti
Armáda je v zemi všemocná, podle svědectví k práci často zneužívá i děti | Foto: Reuters

Soul - Severokorejský komunistický režim využívá děti jako levnou pracovní sílu, krade zahraniční humanitární pomoc jim určenou a zavírá potomky politicky nepohodlných osob do vězeňských zařízení.

Vyplývá to ze zprávy Asijského centra pro lidská práva a jihokorejské organizace Občanská aliance pro lidská práva v Severní Koreji. Informovala o ní agentura Reuters.

Dětská práce běžnou praxí

"Dětská práce a ekonomické zneužívání se velmi rozšířily a jsou nyní běžnou praxí, která doplňuje zhoršující se ekonomické těžkosti v zemi," píše se ve zprávě, která byla kvůli nemožnosti zkoumat fakta přímo na místě sestavena ze svědectví přibližně padesáti uprchlíků.

V předvečer výročí se slavilo na stranickém shromáždění pod portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena
V předvečer výročí se slavilo na stranickém shromáždění pod portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena | Foto: Reuters

Situace je otřesná zejména na venkově. Děti jsou zde posílány do pracovních táborů a do továren nebo sbírají různé materiály, například cín a dřevo, které pak využije armáda nebo je úřady prodávají.

Děti politických vězňů jsou posílány do zařízení, kde "jsou zbaveny základního vzdělání, nuceny k dětské práci a je omezena jejich svoboda".

I ostatní děti ale žijí ve velmi špatných podmínkách. Vyučovací systém podle zprávy kolabuje, mnoho dětí nechodí do škol a zvyšuje se negramotnost. Nejhůře jsou na tom nejchudší části země, kde je často ve školách k dispozici pouze několik knih oslavujících komunistickou stranu a její vůdce.

Jen v hlavním městě Pchjongjangu a několik dalších částech země se údajně negramotnost nešíří.

Rozkrádání pomoci

Zahraniční humanitární organizace, které do třiadvacetimilionové země vozí pomoc, se snaží všemožnými způsoby zajistit, aby ji úředníci nerozkrádali. Tyto snahy však nejsou podle zprávy vždy úspěšné.

Místo aby je předávali dětem, distribuují učitelé v nejchudších provinciích humanitární dávky jídla privilegovaným nebo je dále prodávají.

Všechny děti od čtrnácti let jsou na základě svědectví uprchlíků nuceny ke "kvazi-vojenské" službě v "Mladých rudých gardách", kde se například učí zacházet se zbraněmi a absolvují i vojenská cvičení.

Podle zprávy však došlo i k některým zlepšením. Byly například zmírněny tresty dětem, které se snaží ze Severní Koreje utéct, a bylo omezeno mučení mladistvých podezřelých ze zločinů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. Uvedl to sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy