KLDR: Zkusili jsme atomovku. Úspěšně

Red zah, čtk, reuters
9. 10. 2006 9:48
Pchjongjang - Podzemní test jaderné bomby dnes nad ránem provedla komunistická Severní Korea. Svět ji ostře odsoudil. Uvnitř: JADERNÉ MOCNOSTI
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle několika zdrojů dnes komunistická Korea provedla test jaderné bomby
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle několika zdrojů dnes komunistická Korea provedla test jaderné bomby | Foto: Reuters

Severní Korea oznámila, že test proběhl úspěšně, což by znamenalo, že se stala osmým členem klubu jaderných mocností. Ruské ministerstvo obrany již uvedlo, že si je stoprocentně jisté tím, že Severní Korea test uskutečnila.

Geologický úřad Spojených států uvedl, že v době oznámeného testu zaznamenal seismický otřes o síle odpovídající 4,2 stupně Richterovy škály. 

Síla otřesů podle expertů naznačuje, že bomba měla sílu přibližně 550 tun trinitrotoluenu. Šlo by o relativně malou explozi. Pro srovnání: bomba, kterou Spojené státy svrhly na konci druhé světové války na japonskou Hirošimu, měla sílu odpovídající 15 tisícům tunám TNT.

Jihokorejská agentura Jonhap oznámila, že test provedli Severokorejci na střelnici Havderi poblíž města Kildžu. Tokio tvrdí, že zaznamenalo otřesy, které "zjevně nebyly zemětřesením". Oficiálně však japonská vláda zatím nepotvrdila, že jde s určitostí o jaderný test.

Právě agentura Yonhap přinesla zprávu jako první s odvoláním na nejmenovaného vládního představitele. Vzápětí severokorejská oficiální agentura KCNA vydala zprávu o úspěšném podzemním jaderném testu s tím, že nehrozí žádné nebezpečí úniku radioaktivity.

"Dárek" novému japonskému premiérovi

"Jaderná zkouška byla provedena se stoprocentní úspěšností našich znalostí a technologií," oznámila KCNA.

Podle agenturních zpráv odpálila Severní Korea bombu v reakci na návštěvu japonského premiéra Šinza Abého v jihokorejském Soulu. Severní Korea tvrdí, že šlo o "gesto otevřeného odporu". Abé jednal o korejské otázce již včera s čínskými představiteli v Pekingu. Tématem byla otázka, jak Severní Koreu odvrátit od jaderného testu - nyní se bude řešit, co s tím, že jej provedla.

"Jde o provokativní nevyprovokovanou akci. Očekáváme, že Rada bezpečnosti OSN okamžitě přijme patřičná opatření," uvedl mluvčí Bílého domu Tony Snow, aniž by potvrdil, zda mají americké tajné služby potvrzeno, že Korejci test opravdu uskutečnili. Zároveň ujistil, že "Spojené státy nadále počítají s tím, že budou chránit sebe i své spojence".

"Jižní Korea nemůže tolerovat" jadernou Severní Koreu, uvedl mluvčí jihokorejské vlády Jun Te-jong. KLDR podle něj musí přijmout veškerou odpovědnost za dopady tohoto testu. "Musí okamžitě ukončit svůj nukleární program a vrátit se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní," podotkl Jun.

Jižní Korea rovněž dnes oznámila, že zastavila humanitární pomoc Pchjongjangu, na které se s KLDR dohodla po letošních letních tragických záplavách v Severní Koreji.

Pchjongjang, který zamýšlený test oznámil minulý týden s odvoláním na "extrémní hrozby Spojených států rozpoutáním jaderné války", pominul výstrahy od mezinárodního společenství. Rada bezpečnosti OSN v pátek v jednomyslně přijatém, leč nezávazném prohlášení KLDR varovala před provedením jaderné zkoušky, ale neupřesnila případné sankce ani nepohrozila silovým zásahem.

"Jednoznačně mírové rozhovory vedené OSN zklamaly a takzvané šestistranné rozhovory situaci také nikam neposunuly," říká Joseph Cheng, expert na zahraniční politiku na městské univerzitě v Hongkongu.

"Čína teď bude pod tlakem mezinárodního společenství a zejména Spojených států, aby situaci urovnala a přivedla severokorejské představitele znovu k jednacímu stolu," dodává Cheng. Podle něj ani dnešní test nepovede bezprostředně k válce.

Čína v reakci na provedený test vyzvala Severní Koreu, aby okamžitě zastavila jakékoli akce, které by zhoršily situaci. Test bomby také odsoudila a nazvala jej "drzostí".

Foto: Aktuálně.cz

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že k testu došlo v 10:36 hodin místního času (03:36 středoevropského letního času), kdy jihokorejské zpravodajské služby zaznamenaly seizmický otřes. Podle prezidentského Modrého domu byla síla otřesů až 3,7 stupně. O hodinu později se sešla vláda v Soulu.

Později oznámila Geologická monitorovací služba USA, že zaznamenala otřesy o síle až 4,2 stupně. Ta také udala přesnou polohu místa. Má jít o 41,311 stupně severní šířky a 129,114 stupně východní délky. Místo leží 385 kilometrů severovýchodně od Pchjongjangu.

Podle amerického vládního úředníka dala komunistická Korea dvacet minut před testem zprávu Číně. Úřady Země středu okamžitě varovaly americké, japonské a jihokorejské kolegy. Čína zprávu zatím nechce potvrdit.

Japonsko oznámilo, že zvažuje nové sankce vůči Severní Koreji a také že zřejmě požádá Radu bezpečnosti OSN o novou rezoluci.

Ekonomika to pozná, ale jen málo

V reakci na oznámení jaderné zkoušky dolar vystoupal vůči jenu na sedmiměsíční maximum.

"Ekonomika Severní Koreje je v zásadě uzavřena okolnímu světu, takže dokud nedojde k velkému vojenskému střetu, nebude to mít velký dopad," uvedl pro agenturu Reuters ekonom Bank of America v Hongkongu Wang Qing.

Jihokorejská centrální banka také okamžitě po testu svolala mimořádnou schůzku. Ještě před ní vysoký úředník centrální banky Rhee Gwang-ju Reuters řekl, že banka má dostatek devizových rezerv, aby udržela stabilitu na lokálním měnovém trhu.

Experti dále tvrdí, že potvrzení testu by mělo za důsledek mírný odliv zahraničního kapitálu z Jižní Koreje. Také to bezprostředně oslabí akciové trhy v regionu.

"Otázkou zůstává, kdy bude nejlepší doba nakoupit akcie, tedy kdy bude jejich cena nejnižší. Nicméně to vám opravdu neřeknu, protože tohle je zcela mimo jakoukoliv kontrolu," míní Kim Seong-Ki, šéf investičního oddělení jihokorejské společnosti SH Asset Management.

Podle analytiků má Severní Korea dostatek materiálu na to, aby sestavila šest až osm jaderných bomb, ale patrně nemá dostatečně rozvinuté technologie, aby sestavila tak malou bombu, již by unesla raketa.

Země První test Poslední test Počet testů (z toho podzemních)
USA 1945 1992 1030 (815)
Rusko 1949 1990 715 (496)
Velká Británie 1952 1991 45 (24)
Francie 1960 1996 210 (160)
Čína 1964 1996 43 (22)
Indie 1974 1998 7
Pákistán 1998 1998 6

Téměř s jistotou experti na bezpečnostní politiku tvrdí, že i Izrael má jaderné zbraně, židovský stát to však nikdy nepotvrdil. Jihoafrická republika v době apartheidu jadernou zbraň vyvinula, ale v letech 1993-94 se svého jaderného programu zcela vzdala.

 

Právě se děje

Další zprávy