KLDR zbrojí na internetu, zdvojnásobila svoji armádu hackerů

ČTK ČTK
7. 7. 2014 22:23
Komunistická země provozuje hackerskou jednotku pod záštitou ústředního špionážního úřadu, zní z jihu poloostrova
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Pchjongjang - Moderní technologie jsou v nejizolovanější zemi světa určeny jen hrstce vyvolených. Severní Korea přesto za poslední dva roky téměř zdvojnásobila počet svých elitních "kybernetických bojovníků" a vytvořila zahraniční základny k provádění hackerských útoků.

Informovaly o tom úřady v Jižní Koreji, podle nichž má kybernetická bojová jednotka KLDR nyní 5900 příslušníků, zatímco před dvěma roky to byly asi 3000.

"Komunistická země provozuje hackerskou jednotku pod záštitou ústředního špionážního úřadu," citovala agentura Jonhap nejmenované vojenské zdroje.

Podle jejich informací severokorejští hackeři provádějí kybernetické útoky ze zahraničních základen v zemích, jako je Čína.

V posledních letech hackeři zaútočili s pomocí virů a dalšího škodlivého softwaru na jihokorejské vojenské instituce, banky, vládní agentury, televizní stanice i zpravodajské servery.

Vyšetřování dvou posledních velkých útoků došlo k závěru, že pocházely z KLDR.

Pchjongjang ale jakékoli zapojení do podobných akcí popírá a obviňuje Soul, že je úmyslně vymýšlí ve snaze rozdmýchat vzájemné napětí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 22 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy