KLDR zavřela univerzity, studenty nahnala do továren

Zahraničí Zahraničí
28. 6. 2011 14:30
Univerzity se otevřou příští rok v dubnu, režim se údajně bojí všelidového povstání
Studenti mají v továrnách a na polích budovat světlé zítřky KLDR.
Studenti mají v továrnách a na polích budovat světlé zítřky KLDR. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea zavřela na deset měsíců všechny univerzity a studenty poslala do továren, na stavby či na pole.

Podle listu The Daily Telegraph mají do roku 2012, kdy si KLDR připomene 100 let od narození zbožštělého vůdce Kim Ir-sena, pozvednout ekonomiku země.

Sedmdesátiny navíc oslaví současný diktátor, "milovaný vůdce" Kim Čong-il, upozorňuje britský list. A Pchjongjang údajně chce, aby se díky tvrdé práci stal ze Severokorejců "velký, prosperující a mocný národ".

Výjimku dostali pouze ti, kteří mají těsně před  koncem studia, a také studenti ze zahraničí.

Strach z arabského jara

Tošimicu Šigemura, profesor tokijské Wasedovy univerzity, soudí, že důvody k uzavření univerzit jsou mnohem prozaičtější. "Jednou z možností je strach z demonstrací v univerzitních kampusech," říká autor několika publikací o KLDR.

Naráží tak na nedávné zprávy, že se komunistický režim obává obdoby revolucí, které v minulých měsících zasáhly sever Afriky a Blízký východ.

"Bojí se, že by vše mohlo vypuknout na univerzitách," poukázal Šigemura na fakt, že KLDR nedávno nakoupila vybavení pro potlačování demonstrací, a to včetně slzného plynu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy