KLDR zavřela univerzity, studenty nahnala do továren

Zahraničí Zahraničí
28. 6. 2011 14:30
Univerzity se otevřou příští rok v dubnu, režim se údajně bojí všelidového povstání
Studenti mají v továrnách a na polích budovat světlé zítřky KLDR.
Studenti mají v továrnách a na polích budovat světlé zítřky KLDR. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea zavřela na deset měsíců všechny univerzity a studenty poslala do továren, na stavby či na pole.

Podle listu The Daily Telegraph mají do roku 2012, kdy si KLDR připomene 100 let od narození zbožštělého vůdce Kim Ir-sena, pozvednout ekonomiku země.

Sedmdesátiny navíc oslaví současný diktátor, "milovaný vůdce" Kim Čong-il, upozorňuje britský list. A Pchjongjang údajně chce, aby se díky tvrdé práci stal ze Severokorejců "velký, prosperující a mocný národ".

Výjimku dostali pouze ti, kteří mají těsně před  koncem studia, a také studenti ze zahraničí.

Strach z arabského jara

Tošimicu Šigemura, profesor tokijské Wasedovy univerzity, soudí, že důvody k uzavření univerzit jsou mnohem prozaičtější. "Jednou z možností je strach z demonstrací v univerzitních kampusech," říká autor několika publikací o KLDR.

Naráží tak na nedávné zprávy, že se komunistický režim obává obdoby revolucí, které v minulých měsících zasáhly sever Afriky a Blízký východ.

"Bojí se, že by vše mohlo vypuknout na univerzitách," poukázal Šigemura na fakt, že KLDR nedávno nakoupila vybavení pro potlačování demonstrací, a to včetně slzného plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy