KLDR slaví výročí založení strany. Kim je připraven na válku, kterou vyprovokují imperialisté z USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2015 13:16
Vládnoucí Korejská strana práce má 70 let. Při této příležitosti uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, která je patrně největší v dějinách země. Prezident Kim Čong-un v projevu prohlásil, že jeho země je připravena na jakoukoli válku, kterou povedou Spojené státy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea dnes oslavuje 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce (KSP) a při této příležitosti uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, podle BBC patrně největší v dějinách této izolované asijské země.

Prezident Kim Čong-un pak v projevu prohlásil, že jeho země je připravena na jakoukoli válku, kterou povedou Spojené státy.

"Revoluční výzbroj strany znamená, že jsme připraveni vést jakoukoli válku, kterou vyprovokují američtí imperialisté," prohlásil severokorejský vůdce na hlavním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu.

Přítomen byl i vysoký představitel Čínské komunistické strany jako vyslanec prezidenta Si Ťin-pchinga, uvedla agentura Reuters.

Severní Korea pravidelně odsuzuje vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje a označuje je za přípravu na válku.

Přehlídka měla začít už dopoledne, její začátek se ale zřejmě kvůli dešti posunul zhruba o tři hodiny, takže začala až odpoledne tamního času. Přehlídka byla tradiční ukázkou vojenské síly režimu. Státní televize ukazovala záběry tisíců vojáků pochodujících v zástupech přes Kim Ir-senovo náměstí, následovaly kolony tanků a další vojenské techniky.

Severokorejské síly se chlubí rostoucí flotilou bezpilotních letounů, raket dlouhého doletu a dalších zbraní, jejichž ukázky jsou pozorně sledovány kvůli zjištění novinek v arzenálu jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Agentura AFP označila dojem z přehlídky za impozantní.

Na oslavy dorazil také vážený host z Číny

Na Kim Ir-senovo náměstí jako ústřední bod slavností od rána proudily davy lidí s kyticemi plastových květin. "Ať žije neporazitelná Korejská strana práce," hlásal transparent vyvěšený z balonu nad náměstím, pojmenovaném po zakladateli KLDR a praotci nynějšího severokorejského vůdce.

Po jeho boku stál čínský host Liou Jün-šan, pokládaný za "muže číslo pět" v nejužším vedení čínských komunistů. Jde o nejvýše postaveného čínského návštěvníka od Kimova nástupu k moci před čtyřmi lety. Liou doručil dopis od čínského prezidenta, vyjadřující zájem o posílení vzájemných vztahů, které pošramotil spor o severokorejský jaderný program.

Dopis vybízí Pchjongjang k obnovení šestistranných rozhovorů na toto téma. Usmívající se Kim a Liou spolu hovořili prostřednictvím tlumočníka. 

KLDR před oslavami avizovala, že by mohla vypustit raketu dlouhého doletu s družicí. Američané ale zhruba před měsícem na základě analýzy satelitních snímků dospěli k závěru, že na hlavní severokorejské střelnici se žádná taková akce nechystá. Vědci naopak objevili pohyb v prostoru severokorejské jaderné střelnice, jeho důvody jsou ale nejasné.

Země, které vládne třetí generace Kimů jako jediná komunistická dynastie v dějinách, podnikla tři jaderné testy, a to v říjnu 2006, v květnu 2009 a pak v únoru 2013. Nyní hrozí čtvrtou zkouškou jaderné zbraně.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy