KLDR zaplavil pervitin, zkušenost s ním má většina lidí

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 9. 2013 14:10
Droga nahrazuje léky i zábavu, v restauracích ji užívají i vojáci a policisté
S drogou nemá kdo bojovat. Pervitinu v KLDR holdují už i vojáci a policisté.
S drogou nemá kdo bojovat. Pervitinu v KLDR holdují už i vojáci a policisté. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Chudobou zdecimovanou Severní Koreu netrápí jen hladomor, ale také pro někoho možná překvapivý problém - drogové závislosti.

Mezinárodní společenství KLDR dlouhodobě obviňuje, že kýžené obchodovatelné měny získává výrobou a obchodem s drogami. Z informací uvedených v publikaci North Korea Review ale vyplývá, že bují i severokorejský domácí trh s návykovými látkami.

Až dvě třetiny tamních obyvatel mají zkušenost s metamfetaminem, tedy pervitinem.

Orientaci na domácí trh mohou mít na svědomí přísnější kontroly na hraničním přechodu s Čínou. "Podle některých informátorů užívá v okolí hranice s Čínou metamfetamin skoro každý," řekla CNN jihokorejská profesorka a spoluautorka publikace Kim Seok Hyangová s tím, že droga nahrazuje nedostatkové léky proti bolesti.

"Jde o to, že distribuce medikamentů už dlouho nefunguje a oni potřebují něco proti fyzické bolesti. Jakmile se ale stanou závislými, není cesty zpět," dodává expertka na KLDR.

V rozhovoru pro ABC News sice připustila, že žádné oficiální statistiky neexistují, dodala však, že "téměř každý to (epidemii závislosti - pozn. red.) během rozhovorů potvrdil. Zvláště ti, kdo přišli po roce 2009".

Život v KLDR: Kimův klan slaví, lidé hladoví

Z výpovědí severokorejských uprchlíků vyplývá, že je droga všudypřítomná. Vysoce návykový stimulant si lze objednat například v restauracích nebo bez problému opatřit na tržišti. Vůle úřadů situaci nějak řešit neexistuje - oblíbily si ji totiž i společenské špičky, včetně vojenských a policejních velitelů.

Neznamená to však, že by se finanční situace Severokorejců zlepšila natolik, že by si mohli dovolit rekreační užívání psychotropních látek. "Přes vysokou dostupnost je metamfetamin drahý, lidé za něj utrácejí všechny peníze," dodává profesorka a spoluautorka publikace Kim Seok Hyangová.

Bez dávky by úprk na svobodu nezvládli

Svědectví jednoho ze severokorejských uprchlíků o tom, jak je to s užíváním metamfetaminu v KLDR, přinesl i deník The Wall Street Journal.

Nejmenovaný pětadvacetiletý Severokorejec prchl v únoru 2009. Bylo mu jasné, že bude muset být rychlý, aby si ho nevšimli ani severokorejští, ani čínští ozbrojení pohraničníci. Jediná věc mu mohla dát tuto schopnost, říká. Krystalický prášek metamfetamin.

"Vdechl jsem asi deset dávek, než jsem se vydal na řeku," řekl muž, který teď žije v Soulu a nepřál si uvést své jméno. "Cítil jsem se opravdu soustředěný, všechno, nač jsem dokázal myslet, bylo 'běž, běž, běž'. Pak jsem dva dny nespal," vzpomíná muž.

 

Právě se děje

Další zprávy