reklama
 
 

KLDR žádá USA o navrácení zabavené nákladní lodi

14. 5. 2019 6:44
Nedávné zabavení severokorejské nákladní lodi Spojenými státy bylo nezákonnou loupeží, jíž byl porušen duch summitu mezi vůdci obou zemí. Prohlásilo to severokorejské ministerstvo zahraničí a vyzvalo k vrácení plavidla.

Severokorejské ministerstvo uvedlo, že odmítá rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které jsou namířené proti Pchjongjangu a na které se odvolávaly Spojené státy, když loď zadržely. KLDR to považuje za porušení své suverenity.

Spojené státy minulý týden oznámily, že zabavily severokorejskou nákladní loď, kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.

Zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů požadovala Severní Korea během letošního únorového summitu v Hanoji. Jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem ale skončila bez dohody.

Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem se dál zkomplikovaly v posledních týdnech, kdy KLDR obnovila zkoušky raket.

autor: ČTK | 14. 5. 2019 6:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama