KLDR zatkla dalšího amerického občana. Pracoval pro univerzitu financovou západem

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2017 17:53
KLDR zatkla dalšího občana USA, který pracoval pro univerzitu v Pchjongjangu financovanou z velké části západními zeměmi. Celkově jde už o čtvrtého Američana, kterého Severní Korea zadržuje v době sílícího napětí ve vztazích s USA. Prezident Donald Trump v uplynulých dnech dokonce naznačil, že kvůli zvyšující se jaderné hrozbě ze strany KLDR zvažuje i možnost vojenského zásahu. Washington a řada dalších zemí navíc často KLDR obviňují, že zadržené cizince využívá k tomu, aby si vynutila diplomatické ústupky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang -  Severní Korea oznámila, že za neupřesněné nepřátelské činy proti státu zadržela dalšího občana Spojených států

Podle oficiální tiskové agentury KCNA byl Kim Hak-song, který pracoval pro Pchjongjangskou univerzitu věd a technologií financovanou Západem, zadržen v sobotu.

Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že si je vědomo zpráv o zadržení dalších osob, a uvedlo, že "bezpečnost amerických občanů je jednou z nejvyšších priorit" úřadu, informovala agentura AP.

Agentura Reuters připomněla, že jde už o čtvrtého Američana, kterého izolovaná komunistická diktatura zadržuje v době sílícího napětí ve vztazích s USA.

Ve středu KLDR oznámila zadržení Kim Sang-tuka, instruktora účetnictví ze stejné univerzity, za "nepřátelské činy s cílem rozvrátit zemi".

KCNA neuvedla, zda jsou tyto dva případy propojené. Kim Sang-tuk byl zadržen 22. dubna na letišti v Pchjongjangu, když se s manželkou chystal opustit zemi.

Vyhrocené vztahy s USA

Zatýkání Američanů přichází v době, kdy na Korejském poloostrově narůstá napětí v souvislosti s novými testy severokorejských raket a obavami z nové jaderné zkoušky.

V KLDR je zadržován také student Otto Wrambier, který si odpykává 15letý trest vězení a nucených prací za údajné protistátní činy, a Američan korejského původu Kim Dong Chul, odsouzený na deset let vězení a nucených prací za údajnou špionáž.

Washington, Soul a další země často KLDR obviňují, že zadržené cizince využívá k tomu, aby si vynutila diplomatické ústupky. KLDR s USA nemají navázané diplomatické styky, proto USA v případě zadržení svých občanů spolupracuje se švédským velvyslanectvím v Pchjongjangu.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve čtvrtek schválila nové sankce proti KLDR.

Prezident Donald Trump dokonce naznačil, že zvažuje i možnost vojenského zásahu proti Pchjongjangu. Zároveň ale Trump prohlásil, že by mu "bylo ctí" setkat se za vhodných okolností se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

KLDR v pátek obvinila americkou a jihokorejskou rozvědku z neúspěšného pokusu zavraždit Kim Čong-una s pomocí biochemických zbraní.

Hudební vystoupení na oslavě výročí narozenin zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena vrcholilo záběry raket dopadajících na USA. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy