KLDR vyhlásila válečný stav. Zúčtujme s USA, řekl vůdce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 3. 2013 11:36
Severokorejský vůdce nařídil raketovým vojskům pohotovost k útoku na americké základny
Armáda Severní Korea cvičí.
Armáda Severní Korea cvičí. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea vstupuje do "válečného stavu" s Jižní Koreou.

Oznámila to v sobotu ústřední severokorejská tisková agentura KCNA. Prohlášením pokračuje zostřená výhružná rétorika Pchjongjangu proti Soulu a Washingtonu po nedávném zpřísnění sankcí OSN vůči KLDR.

Již v pátek přitom nařídil severokorejský vůdce Kim Čong-un tamním raketovým vojskům bojovou pohotovost k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. Byla to reakce na přelet dvou amerických bombardérů nad Jižní Koreou.

"Od této chvíle vstupují vztahy mezi Severní a Jižní Koreou do válečného stavu a podle toho se budou řešit všechny záležitosti mezi Severem a Jihem," uvádí se v oznámení KCNA. Agentura sdělila, že jde o společné prohlášení severokorejské vlády, vládnoucí strany a dalších organizací.

Technicky se obě Koreje nacházejí ve válečném stavu od korejské války z let 1950-53, která skončila jen příměřím.

Nové fotografie z korejského poloostrova:

Severní Korea stupňuje výhružky

Válečné hrozby znějí z Pchjongjangu od počátku měsíce téměř každodenně a záminkou k nim jsou pravidelná společná vojenská cvičení Jižní Koreje a USA. Málokdo si ale myslí, že KLDR bude riskovat skutečnou válku.

Státní sdělovací prostředky v pátek ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání a podepsal rozkazy o uvedení raket do pohotovosti. Vůdce prý usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".

Tisíce Severokorejců se pak sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, kde se konalo shromáždění na podporu Kimovy výzvy.

Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters v Jižní Koreji tento krok severního souseda nevyvolal žádnou paniku a život v zemi pokračuje normálně, jako tomu bylo v průběhu celého března, kdy Pchjongjang hrozil útokem.

"Dnešní prohlášení Severní Koreje není nová hrozba, nýbrž pokračování provokativních hrozeb," reagovalo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které je pověřeno politickými kontakty s KLDR.

Ministerstvo také poukázalo na to, že je nadále v provozu společný průmyslový komplex Kesong na území KLDR.

To ale vzápětí vyvolalo hněvivou reakci ze Severu, jenž pohrozil uzavřením komplexu, budou-li pokračovat "zmínky o trvajícím provozu průmyslové zóny a urážky naší důstojnosti.

Přelet neviditelných bombardérů

Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že bombardéry B-2, jejichž přelet nad Jižní Koreou KLDR tak rozhořčil, byly na diplomatické misi s cílem ubezpečit spojence Jižní Koreu a Japonsko.

Zároveň prý šlo o pokus postrčit Pchjongjang zpátky k dialogu, i když nebylo zaručeno, že to Kim pochopí správně.

Americké letectvo ve čtvrtek vyslalo k cvičnému přeletu nad Jižní Koreou dva své "neviditelné" bombardéry B-2. Podle Washingtonu šlo o odstrašující misi v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově.

K němu přispěl únorový severokorejský jaderný test a hrozby útoků na Jižní Koreu a USA ze strany Pchjongjangu. Rada bezpečnosti OSN v reakcí na třetí jadernou zkoušku KLDR zpřísnila sankce vůči KLDR.

Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku mezi armádami obou Korejí, jakož i americkou armádou.

Za agresivní rétorikou Pchjongjangu může být podle analytiků snaha upevnit postavení nového severokorejského vůdce, zachovat vliv armády a zajistit pokračování jaderného a raketového programu. Kim Čong-un převzal moc v prosinci 2011 po smrti svého otce.

Severní Korea zvyšuje napětí v regionu, podívejte se na fotky:

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

před 1 hodinou

Soud potvrdil mladíkovi osmnáct let vězení za vraždu spolužačky

Devatenáctiletý Daniel Miarko si odpyká 18 let ve vězení za to, že loni na Plzeňsku ubodal svou bývalou spolužačku. Trest mu potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl jeho odvolání. Motivem vraždy byla msta za to, že dívka neopětovala mladíkovy milostné city. Rodině své oběti musí Miarko uhradit pět milionů korun za způsobenou újmu.

Obhájci zpochybňovali, že byl Miarko v době činu příčetný, a usilovali o to, aby ho soud poslal do detenčního ústavu namísto do vězení. "V žádném případě není na místě upustit od potrestání u takto závažného, připraveného, promyšleného trestného činu a nařídit toliko zabezpečovací detenci," reagoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy