KLDR vrátila uprchlíka, jemuž se nelíbilo v Jižní Koreji

ČTK ČTK
11. 9. 2014 14:00
Neobvyklý případ útěku je u konce. Dvaapadesátiletého muže, jenž na sever uprchl s tím, že se mu v Jižní Koreji nežije dobře, zřejmě čeká zatčení a potažmo i vězení.
Jedna z nejstřeženějších hranic planety rozděluje Korejský poloostrov už od začátku 50. let.
Jedna z nejstřeženějších hranic planety rozděluje Korejský poloostrov už od začátku 50. let. | Foto: Wikimedia Commons

Soul - Severní Korea vrátila Jižní Koreji jejího občana, který uprchl do KLDR s tím, že se mu v Jižní Koreji nežije dobře, napsala agentura DPA.

Případ je velmi neobvyklý, protože běženci spíš opouštějí izolovanou, chudou KLDR a míří opačným směrem.

Dvaapadesátiletého jihokorejského uprchlíka Kim Sang-kuna převezli do jeho vlasti přes hraniční přechod Pchanmundžom.

Severokorejská státní média minulý týden oznámila, že byl zadržen Jihokorejec, který do KLDR přicestoval přes třetí zemi. Dotyčný prý uvedl, že život v Jižní Koreji je pro něj těžký a že by do komunistické Koreje rád přivezl i svou rodinu. Kdy se do KLDR dostal, není jasné.

Za útěk mu hrozí vězení

Nepovolené cesty Jihokorejců na sever porušují jihokorejské bezpečnostní zákony a podle agentury AFP běženci Kim Sang-kunovi hrozí v jeho vlasti zatčení a možné uvěznění.

Případ se vymyká běžné situaci. Od korejské války z padesátých let uprchlo z KLDR do Jižní Koreje více než 26 000 Severokorejců, přeběhlictví opačným směrem je ale velmi vzácné. Severní Korea už v minulosti podobné uprchlíky několikrát vrátila. Například v říjnu loňského roku repatriovala šest mužů.

Vztahy mezi oběma korejskými státy, které od roku 1953 zůstávají technicky ve válečném stavu, jsou stále napjaté. Soul chce, aby Pchjongjang ukončil jaderný zbrojní program, diskuse na toto téma však dlouhodobě stagnují.

Severní Korea také v posledních měsících uskutečnila řadu raketových zkoušek, čímž si od Soulu vysloužila ostré varování.

 

Právě se děje

Další zprávy