KLDR útočí na jihokorejský ostrov. Obyvatelstvo prchá

Zahraničí Zahraničí
23. 11. 2010 8:04
Po dělostřelecké palbě hoří na ostrově náležícím Jižní Koreji desítky domů.

Soul - Zbraněmi se na Korejském poloostrově haraší pravidelně a občas tu padne i nějaký výstřel.

V březnu potopil severokorejský komunistický režim vojenskou fregatu jihokorejského námořnictva, v úterý ráno si ale obě země vyměnily dělostřelecké salvy, což se nestalo již léta.

Na jednom z jihokorejským ostrovů teď podle televizní stanice YTN hoří desítky domů a nejméně čtyři vojáci a civilisté byli zraněni. Podle dosud nepotvrzených zpráv jeden voják svým zraněním mezitím podlehl.

Místní úřady nařídily po útoku KLDR, o němž není známo, co jej vyprovokovalo, evakuaci obyvatelstva, které se ukrylo v podzemních bunkrech.

"Lidé jsou k smrti vystrašeni a palba pokračuje i nyní," řekl jihokorejské televizi jeden z místních obyvatel. Útok začal o půl sedmé středoevropského (o půl třetí odpoledne místního času).

Jihokorejský prezident I Mjung-pak se již obrátil na vedení obou zemí s výzvou, aby za každou cenu zabránily eskalaci konfliktu.

Podle YTN Severokorejci v ostřelování ostrova Jon-pchjong pokračují, zprávy z místa jso však velmi zmatené. Část obyvatelstva se snaží z ostrova uniknout na rybářských člunech.

Jaderný program

K okamžitému jednání byla svolána jihokorejská vláda a k severozápadní hranici země vyslal Soul bojové letouny.

Komunistický režim KLDR opakovaně demonstruje svou vojenskou sílu, země však stojí před definitivním hospodářským krachem
Komunistický režim KLDR opakovaně demonstruje svou vojenskou sílu, země však stojí před definitivním hospodářským krachem | Foto: Reuters

Ostrov Jon-pchjong leží v těsné blízkosti severokorejského pobřeží odděleně od zbytku jihokorejského území.

Režim v Pchjongjangu, který je podezříván, že tajně pracuje na výrobě atomové pumy, dal v minulosti opakovaně najevo, že použije zbraně v případě, že se bude cítit ohrožen.

O severokorejském jaderném programu v těchto dnech jedná v Číně zvláštní vyslanec amerického prezidenta Obamy Stephen Bosworth. KLDR nedávno instalovala ve výzkumném středisku v Jongbjonu 2000 centrifug, s jejichž pomocí je schopna obohacovat uran.

Před několika dny se místní úřady obrátily na mezinárodní společnství s výzvou, aby pomohlo tamnímu hladovějícímu obyvatelstvu. Země je stižena obchodními sankcemi, těmi ale trpí v prvé řadě prostí Korejci.

Obě části Korejského poloostrova jsou po válce z let 1950-53 formálně stále ve válečném stavu, protože oficiální mírová smlouva mezi nimi nikdy podepsána nebyla.

Finanční trhy na novou eskalaci napětí mezi oběma Korejemi zareagovaly tím, že dolar posílil, zatímco japonský jen oslabil.

 

Právě se děje

Další zprávy