Vánoční dárek z KLDR. Kim Čong-un se před koncem roku chystá na Trumpa

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 12. 2019 12:35
Kim Čong-un od října už dvakrát symbolicky vystoupal na bílém koni na posvátnou horu Pektu, otevřel lázeňské středisko a nové supermoderní město Samčijon a provedl několik raketových testů. Blíží se konec lhůty, kterou severokorejský diktátor dal Spojeným státům, a americká média spekulují, co všechny tyto neobvyklé události znamenají.
Co chystá Kim Čong-un?
Co chystá Kim Čong-un? | Foto: Reuters

Vztah mezi Severní Koreou a Spojenými státy se nejspíš blíží k dalšímu zvratu. Za pár dní uplyne lhůta, kterou dal Američanům severokorejský diktátor Kim Čong-un po nepovedené schůzce s Donaldem Trumpem letos v únoru v Hanoji. Do konce roku má americký prezident změnit svůj postoj k jednání.

Co bude následovat, pokud nezmírní své požadavky, není jisté. Pchjongjang nedávno znovu varoval, že je jen na Trumpovi, "jaký vánoční dárek si vybere".

Jednání na posledním summitu v Hanoji ztroskotalo. USA trvaly na jaderném odzbrojení a KLDR požadovala zrušení všech sankcí. Donald Trump odcházel z jednání triumfálně, když tvrdil, že je lepší žádná dohoda než špatná dohoda.

Podle některých amerických odborníků to ale teď vypadá úplně jinak. Jak píše například americký deník Wall Street Journal, Severokorejci jsou připraveni vyčkávat, zatímco Američané ztrácejí trpělivost.

KLDR odmítá dál jednat o svých ústupcích a Washington začíná tlačit. Americký speciální vyslanec pro KLDR Stephen Biegun v pondělí vyzval Pchjongjang, aby se vrátil k jednacímu stolu. Biegun je nyní v jihokorejském Soulu, kde jedná o pozastavených rozhovorech. Už zhruba před týdnem přitom severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song prohlásil, že ukončení jaderného programu KLDR není součástí těchto rozhovorů.

Potopit Trumpa ve volbách

"Myslím, že se dá očekávat, že Kim zase přitvrdí. Neřekl bych, že se odváží obnovit jaderné testy, ale taková ta mediální vstřícnost mezi USA a KLDR už končí," uvedl pro Aktuálně.cz koreanista Tomáš Horák z pražské Karlovy univerzity. 

Kimova symbolická cesta na posvátnou horu Pektu byla podle odborníků předzvěstí nějakého zásadního prohlášení. Může přijít během zasedání ústředního výboru vládnoucí komunistické strany, které se bude konat ještě do konce prosince. Další příležitostí pak může být Kimův novoroční projev.

Podle Horáka Severní Korea nemá nic nového, čím by mohla reálně hrozit. Američané ale zdůrazňují, že důležité může být spíš načasování než nějaký třaskavý obsah.

Amerického prezidenta Trumpa čeká příští rok volební klání, ve kterém se pokusí obhájit svůj mandát v Bílém domě. Pchjongjang může sázet na to, že během předvolební kampaně nebude mít zájem riskovat další nezdar ve vyjednávání s KLDR. Historicky první setkání amerického prezidenta a severokorejského vůdce, které proběhlo loni v červnu, považuje Trump za svůj velký úspěch. Od té doby se mu ale v jednání s Kimem tolik nedařilo a teď se vztahy obou zemí opět vyhrocují. 

"Kim dává stále najevo, že je připraven pokazit Trumpovu cestu ke znovuzvolení," cituje deník Wall Street Journal bývalého jihokorejského náměstka ministra zahraničí Kim Sung-hana.

Propagandistická hra

Koreanista Tomáš Horák také upozorňuje, že Kim Čong-una tlačí tragická ekonomická situace jeho země. "Čas hraje spíš proti Severní Koreji. Severokorejci by hodně stáli o uvolnění sankcí," myslí si Horák a dodává, že Kim se svými pompézními kroky z poslední doby snaží také zlepšit obrázek KLDR v době, kdy její obyvatelé hodně strádají.

"V zemi je akutní nedostatek potravin. Severokorejci jsou ale schopni utahovat si opasky a státní propaganda je na to pravděpodobně v posledních měsících připravuje," interpretuje Horák Kimovy veřejné výstupy. "Je to taková propagandistická hra. Snaží se ukázat, že se o pracující lid stará. Ale životní úroveň Severokorejců se nijak nelepší."

Video: Kim mě trochu zklamal, řekl novinářům Trump

Prezident Donald Trump na konci schůzky s českým premiérem Babišem odpovídal na otázku, co říká na poslední jaderné testy severokorejského režimu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 53 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy