Vánoční dárek z KLDR. Kim Čong-un se před koncem roku chystá na Trumpa

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 12. 2019 12:35
Kim Čong-un od října už dvakrát symbolicky vystoupal na bílém koni na posvátnou horu Pektu, otevřel lázeňské středisko a nové supermoderní město Samčijon a provedl několik raketových testů. Blíží se konec lhůty, kterou severokorejský diktátor dal Spojeným státům, a americká média spekulují, co všechny tyto neobvyklé události znamenají.
Co chystá Kim Čong-un?
Co chystá Kim Čong-un? | Foto: Reuters

Vztah mezi Severní Koreou a Spojenými státy se nejspíš blíží k dalšímu zvratu. Za pár dní uplyne lhůta, kterou dal Američanům severokorejský diktátor Kim Čong-un po nepovedené schůzce s Donaldem Trumpem letos v únoru v Hanoji. Do konce roku má americký prezident změnit svůj postoj k jednání.

Co bude následovat, pokud nezmírní své požadavky, není jisté. Pchjongjang nedávno znovu varoval, že je jen na Trumpovi, "jaký vánoční dárek si vybere".

Jednání na posledním summitu v Hanoji ztroskotalo. USA trvaly na jaderném odzbrojení a KLDR požadovala zrušení všech sankcí. Donald Trump odcházel z jednání triumfálně, když tvrdil, že je lepší žádná dohoda než špatná dohoda.

Podle některých amerických odborníků to ale teď vypadá úplně jinak. Jak píše například americký deník Wall Street Journal, Severokorejci jsou připraveni vyčkávat, zatímco Američané ztrácejí trpělivost.

KLDR odmítá dál jednat o svých ústupcích a Washington začíná tlačit. Americký speciální vyslanec pro KLDR Stephen Biegun v pondělí vyzval Pchjongjang, aby se vrátil k jednacímu stolu. Biegun je nyní v jihokorejském Soulu, kde jedná o pozastavených rozhovorech. Už zhruba před týdnem přitom severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song prohlásil, že ukončení jaderného programu KLDR není součástí těchto rozhovorů.

Potopit Trumpa ve volbách

"Myslím, že se dá očekávat, že Kim zase přitvrdí. Neřekl bych, že se odváží obnovit jaderné testy, ale taková ta mediální vstřícnost mezi USA a KLDR už končí," uvedl pro Aktuálně.cz koreanista Tomáš Horák z pražské Karlovy univerzity. 

Kimova symbolická cesta na posvátnou horu Pektu byla podle odborníků předzvěstí nějakého zásadního prohlášení. Může přijít během zasedání ústředního výboru vládnoucí komunistické strany, které se bude konat ještě do konce prosince. Další příležitostí pak může být Kimův novoroční projev.

Podle Horáka Severní Korea nemá nic nového, čím by mohla reálně hrozit. Američané ale zdůrazňují, že důležité může být spíš načasování než nějaký třaskavý obsah.

Amerického prezidenta Trumpa čeká příští rok volební klání, ve kterém se pokusí obhájit svůj mandát v Bílém domě. Pchjongjang může sázet na to, že během předvolební kampaně nebude mít zájem riskovat další nezdar ve vyjednávání s KLDR. Historicky první setkání amerického prezidenta a severokorejského vůdce, které proběhlo loni v červnu, považuje Trump za svůj velký úspěch. Od té doby se mu ale v jednání s Kimem tolik nedařilo a teď se vztahy obou zemí opět vyhrocují. 

"Kim dává stále najevo, že je připraven pokazit Trumpovu cestu ke znovuzvolení," cituje deník Wall Street Journal bývalého jihokorejského náměstka ministra zahraničí Kim Sung-hana.

Propagandistická hra

Koreanista Tomáš Horák také upozorňuje, že Kim Čong-una tlačí tragická ekonomická situace jeho země. "Čas hraje spíš proti Severní Koreji. Severokorejci by hodně stáli o uvolnění sankcí," myslí si Horák a dodává, že Kim se svými pompézními kroky z poslední doby snaží také zlepšit obrázek KLDR v době, kdy její obyvatelé hodně strádají.

"V zemi je akutní nedostatek potravin. Severokorejci jsou ale schopni utahovat si opasky a státní propaganda je na to pravděpodobně v posledních měsících připravuje," interpretuje Horák Kimovy veřejné výstupy. "Je to taková propagandistická hra. Snaží se ukázat, že se o pracující lid stará. Ale životní úroveň Severokorejců se nijak nelepší."

Video: Kim mě trochu zklamal, řekl novinářům Trump

Prezident Donald Trump na konci schůzky s českým premiérem Babišem odpovídal na otázku, co říká na poslední jaderné testy severokorejského režimu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 33 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 42 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy