KLDR potvrdila obnovení jaderných rozhovorů, pak vypálila balistickou raketu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2019 6:34
Severní Korea ve středu provedla úspěšný test nové balistické rakety odpalované z ponorky. Dřívější zprávy jihokorejských zdrojů v Pchjongjangu potvrdila oficiální agentura KCNA.
Snímek severokorejské agentury KCNA zřejmě zachycuje odpálení podmořské balistické střely.
Snímek severokorejské agentury KCNA zřejmě zachycuje odpálení podmořské balistické střely. | Foto: Reuters

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, který podle agentury Reuters zřejmě nebyl testu přítomen, prý vojákům srdečně blahopřál.

Střela vyslaná od východního pobřeží KLDR směrem k Japonsku urazila vzdálenost 450 kilometrů a dosáhla výšky 910 kilometrů, uvedla jihokorejská armáda. Raketová zkouška se uskutečnila pouhý den poté, co Severní Korea oznámila, že se s USA dohodla na obnovení rozhovorů o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Japonsko podalo proti odpalu severokorejské rakety oficiální protest s tím, že střela dopadla do japonské výlučné ekonomické zóny (EEZ). Podle japonského ministra obrany Taróa Kóna se jednalo o "vážné ohrožení japonské národní bezpečnosti". Podle agentury AP naposledy severokorejská střela EEZ zasáhla v listopadu 2017.

Spojené státy vyzvaly Severní Koreu, aby se zdržela provokací a pokračovala v jaderných rozhovorech. "Apelujeme (na KLDR), aby se zdržela provokací, řídila se rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a setrvala u jednání s cílem zajistit mír a stabilitu na Korejském poloostrově a dosáhnout jaderného odzbrojení," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

KCNA oznámila, že šlo o podmořskou balistickou střelu Pukguksong-3, jak se už předtím domnívalo i Japonsko. Podle Soulu byla odpálena z okolí přístavního města Wonsan.

Podmořská balistická střela SLBM (submarine-launched ballistic missile) odpalovaná z ponorky dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí volného oceánu. KLDR tento typ střely poprvé testovala v srpnu 2016.

Letos v červenci severokorejský vůdce Kim Čong-un provedl inspekci nové ponorky, která podle velikosti může nést balistické rakety. To vyvolalo obavy, že severokorejský režim pokračuje ve vývoji balistických střel odpalovaných z ponorek.

V úterý náměstek ministra zahraničí KLDR Čche Son-hui uvedl, že se Severní Korea a USA dohodly na obnovení rozhovorů o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. První pracovní schůzka se podle něj má uskutečnit v sobotu 5. října. Washington obnovu jednání potvrdil. Tiskové agentury připomínají, že Severokorejci často před jednáními provádějí zbrojní testy s cílem posílit svou vyjednávací pozici.

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Severní Korea od setkání Trumpa s Kimem v červnu v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi provedla podle agentury Reuters už devět zkoušek balistických raket krátkého doletu.

Trump dlouhodobě tvrdí, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít žádný vliv na diplomatická jednání USA s KLDR. Testy raket dlouhého doletu a jaderných zbraní KLDR neprovádí od začátku roku 2018, kdy se vůdce Kim vydal na cestu diplomacie.

 

Právě se děje

Další zprávy