KLDR po roce a půl souhlasila se setkáním rozdělených rodin

ČTK ČTK
8. 9. 2015 6:14
Válka na Korejském poloostrově rozdělila na počátku 50. let minulého století miliony rodin. Asi 66 000 Jihokorejců - převážně starších 70 let - zůstává naživu a je na seznamu čekatelů na setkání, kterých se pokaždé účastní jen pár stovek osob. Nyní mají novou naději. Poslední setkání 100 lidí z každé strany se konalo v únoru 2014.
Setkání příbuzných, mnohdy po desetiletích, jsou vždy velmi emotivní.
Setkání příbuzných, mnohdy po desetiletích, jsou vždy velmi emotivní. | Foto: Reuters

Soul - Severní a Jižní Korea se dohodly na uspořádání dalšího setkání rodin, které rozdělila válka z let 1950-53.

Setkání se mají konat od 20. do 26. října, informovala agentura Reuters s odvoláním na sdělení Jižní Koreje.

Válka na Korejském poloostrově skončila v roce 1953 uzavřením příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy, a země zůstávají technicky ve válečném stavu. Mezi civilními obyvateli obou Korejí nejsou dovoleny prakticky žádné přímé kontakty.

Konflikt rozdělil miliony příbuzných, z nichž většina již zemřela. Asi 66 000 Jihokorejců - převážně starších 70 let - zůstává naživu a je na seznamu čekatelů na setkání, kterých se pokaždé účastní jen pár stovek osob. Poslední setkání 100 lidí z každé strany se konalo v únoru 2014.

Nadcházející schůzky v severokorejském letovisku v oblasti Diamantových hor se zúčastní stovka většinou postarších rodinných příslušníků z každé strany, uvedli podle agentury AP jihokorejští činitelé.

Obě země v srpnu dospěly k dohodě ve svých rozhovorech o utlumení nejnovější krize mezi oběma státy, která vyústila ve vzájemné ostřelování. Obě strany se tehdy rovněž dohodly, že budou pracovat na obnovení setkávání rodin.

Konání podobných schůzek závisí na aktuálních mezikorejských vztazích a KLDR v minulosti již několik takových naplánovaných schůzek zrušila.

 

Právě se děje

Další zprávy