KLDR po letech zve do země inspektory jaderné agentury

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2012 21:30
Severokorejskému režimu jde o statisíce tun potravinové pomoci

Vídeň - Do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dorazila nečekaná pozvánka.

Severní Korea agenturu vyzvala k vyslání inspektorů, kteří by se měli na vlastní oči přesvědčit o údajném zastavení jejího jaderného programu.

Další detaily pozvání zatím nejsou známy. Není tak zřejmé, zda by mohli inspektoři navštívit klíčová nukleární zařízení.

"Dosud nepadlo žádné rozhodnutí," reagovala mluvčí agentury Gill Tudorová na dotaz agentury Reuters, zda se tým do KLDR vypraví.

Dopis dorazil do Vídně tři roky poté, co byla MAAE z komunistické země vykázána. Pchjongjang ovšem minulý měsíc souhlasil s ukončením obohacování uranu i zastavením testů balistických střel.

Výměnou za to očekává od Spojených států 240 tisíc tun potravinové pomoci.

Pochybnosti o mírumilovných záměrech režimu ovšem neutichají. Obzvláště poté, co režim v pátek oznámil, že hodlá ke 100. výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena vypustit na oběžnou dráhu satelit. Podle kritiků tím pouze maskuje zakázané testy raket dlouhého doletu.

KLDR slaví narozeniny dua Kimů:

 

Právě se děje

před 6 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy