KLDR po letech zve do země inspektory jaderné agentury

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2012 21:30
Severokorejskému režimu jde o statisíce tun potravinové pomoci

Vídeň - Do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dorazila nečekaná pozvánka.

Severní Korea agenturu vyzvala k vyslání inspektorů, kteří by se měli na vlastní oči přesvědčit o údajném zastavení jejího jaderného programu.

Další detaily pozvání zatím nejsou známy. Není tak zřejmé, zda by mohli inspektoři navštívit klíčová nukleární zařízení.

"Dosud nepadlo žádné rozhodnutí," reagovala mluvčí agentury Gill Tudorová na dotaz agentury Reuters, zda se tým do KLDR vypraví.

Dopis dorazil do Vídně tři roky poté, co byla MAAE z komunistické země vykázána. Pchjongjang ovšem minulý měsíc souhlasil s ukončením obohacování uranu i zastavením testů balistických střel.

Výměnou za to očekává od Spojených států 240 tisíc tun potravinové pomoci.

Pochybnosti o mírumilovných záměrech režimu ovšem neutichají. Obzvláště poté, co režim v pátek oznámil, že hodlá ke 100. výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena vypustit na oběžnou dráhu satelit. Podle kritiků tím pouze maskuje zakázané testy raket dlouhého doletu.

KLDR slaví narozeniny dua Kimů:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy