Severní Korea oznámila úspěšný test vodíkové pumy. Zaskočený svět chystá rychlou odvetu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2016 9:17
Severokorejský komunistický režim oznámil provedení úspěšného testu vodíkové pumy. Zkouška zaskočila sousedy Severní Koreje i svět. Je pravděpodobné, že zvýší napětí v oblasti a zároveň prohloubí tlak na izolaci režimu v Pchjongjangu a přijetí nových sankcí vůči němu. Americká geologická služba zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 středoevropského času. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje. Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test. Tajná služba Jižní Koreje i někteří experti ale pochybují, že šlo o test vodíkové bomby. Jihokorejská meteorologická služba například nezaznamenala žádnou radiaci.
Šéf pozorovacího centra pro zemětřesení a tsunami japonského meteorologického úřadu ukazuje, jak jejich přístroje zaznamenaly údajný test vodíkové pumy v KLDR
Šéf pozorovacího centra pro zemětřesení a tsunami japonského meteorologického úřadu ukazuje, jak jejich přístroje zaznamenaly údajný test vodíkové pumy v KLDR | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severokorejský komunistický režim znovu zaskočil svět. Pchjongjang oznámil, že provedl úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy.

Zkouška, o jejímž skutečném provedení a úspěchu pochybuje jihokorejská tajná služba i někteří experti, zvýší napětí v regionu, prohloubí mezinárodní izolaci země a vyvolá tlak na další sankce v rámci OSN.

Agentura Reuters oznámila, že Rada bezpečnosti Spojených národů se sejde na mimořádné schůzi už dnes odpoledne.

Japonský premiér Šinzó Abe označil zkoušku za "vážnou hrozbu" pro bezpečnost své země. Jihokorejská prezidentka v první reakci prohlásila, že se její země postará, aby Pchjongjang za jaderný test tvrdě zaplatil. Vláda v Jižní Koreji svolala krizovou schůzku a tamní ministerstvo obrany oznámilo, že jihokorejská armáda zesílí monitorování KLDR.

USA nemohou test potvrdit

Spojené státy v první reakci uvedly, že nemohou provedení úspěšné zkoušky bezprostředně potvrdit. Odsoudily však jakékoli porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a potvrdily svůj závazek vůči bezpečnosti svých spojenců v oblasti.

Velmi opatrná je zatím i reakce jihokorejské tajné služby, podle které nemuselo jít o test vodíkové bomby. Stejně tak jihokorejská meteorologická služba prý nezaznamenala žádnou radiaci.

Jihokorejské ministerstvo obrany podle agentury Reuters zkoumá variantu, že Severní Korea do testované pumy přidala malé množství vodíku.

Šlo o skutečnou termonukleární bombu?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu, už loni v prosinci. Spojené státy a zahraniční experti byli tehdy skeptičtí.

Někteří odborníci oslovení agenturou Reuters vyjadřovali pochyby ohledně úspěšného testu vodíkové pumy i dnes. "Severní Korea činila prohlášení o svém jaderném a raketovém programu i v minulosti, ta se ale nepotvrdila," uvedla Melissa Hanhamová z kalifornského střediska pro nešíření jaderných zbraní.

Co je vodíková bomba?

Vodíková bomba je zbraň hromadného ničení, kterou vyvinuli vědci ve Spojených státech v roce 1952. Někdy se také nazývá termonukleární zbraň, protože při výbuchu využívá energii uvolněnou termonukleární fúzí, tedy jadernou fúzí izotopů vodíku. Může být mnohem silnější než jaderná zbraň, která je založena na principu řetězové reakce při štěpení jader atomů. Její výhodou navíc je, že ji lze sestavit tak malou, aby se vešla do hlavic balistických střel.

Podle Čanga Uka z Korejského obranného a bezpečnostního fóra lze severokorejskému tvrzení vzhledem k rozsahu testu těžko uvěřit. "Možná testovali nějaké zařízení na půl cesty mezi atomovou a vodíkovou bombou," soudí vědec.

Podle jihokorejských zpravodajských služeb měl výbuch sílu šesti kilotun TNT, což zhruba odpovídá síle posledního jaderného testu z roku 2013, která měla sílu šesti až sedmi kilotun TNT.

Také podle dalších odborníků Severokorejci pravděpodobně přidali izotop vodíku do běžné jaderné bomby. "Protože je to skutečně vodík, mohou tvrdit, že jde o vodíkovou bombu," uvedl jaderný expert Joe Cirincione citovaný agenturou Reuters. "Není to ale skutečná termonukleární bomba," dodal.

Jak se liší jaderná a vodíková bomba?

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba.

Severokorejský režim prostřednictvím státní agentury KCNA po oznámení testu uvedl, že bude pokračovat v posilování svého jaderného programu. Chce se tak prý bránit proti "nepřátelské politice Spojených států". Ve svém zbrojním programu prý bude Pchjongjang pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington zachovávat svůj "agresivní postoj".

KLDR zároveň uvedla, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně.

Američané zaznamenali otřesy

Americká geologická služba zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 středoevropského času. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seismologů bylo na povrchu.

Otřesy ihned vyvolaly podezření, že Pchjongjang provedl jaderný test. Po zhruba dvou a půl hodinách oznámily jihokorejské sdělovací prostředky, že šlo o test vodíkové pumy.

Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.

Analytici soudí, že Pchjongjang vlastní několik základních jaderných pum a nyní usiluje o výrobu bojových hlavic s miniaturizovanou bombou, které mohou být připevněny k raketám schopným zasáhnout americké pobřeží. Severokorejský vůdce Kim Čong-un naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu, už loni v prosinci.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy