KLDR odpálila dvě rakety krátkého doletu, uvedla jihokorejská armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2019 23:42
Severní Korea ve středu ráno místního času (v úterý pozdě večer SELČ) otestovala další rakety. Šlo o dvě balistické střely krátkého doletu, které uletěly přibližně 250 kilometrů. Uvedl to dnes generální štáb jihokorejské armády, na který se odvolávají japonská a jihokorejská média. Severokorejská média ve čtvrtek místního času (dnes SELČ) oznámila, že vůdce Kim Čong-un dohlížel na první test nového raketového systému.
Foto: ČTK

Střely odstartovaly z okolí přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova směrem do Japonského moře a při letu dosáhly maximální výšky 30 kilometrů. Do výsostných vod Japonska nedoletěly. Japonské ministerstvo obrany upozornilo, že jakýmkoliv raketovým testem KLDR porušuje rezoluce OSN.

Vrchní velení jihokorejské armády uvedlo, že nyní testované rakety byly zřejmě podobného typu jako střely, které KLDR vypustila ve stejné oblasti minulý čtvrtek. Ty uletěly přibližně 600 kilometrů a dosáhly výšky 50 kilometrů. Jde zřejmě o nový typ rakety s vlastnostmi, jaké má ruský systém Iskander.

Rakety označované KN-23, které severokorejská armáda pravděpodobně při odpalech v posledních týdnech testuje, jsou navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy, uvádějí experti.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden po testu řekl, že "rakety klouzaly nízko nad zemí". Výška a délka letu raket při středeční zkoušce podle analytiků naznačuje, že Pchjongjang testoval nebo demonstroval právě tyto vlastnosti střel. Podle severokorejských médií zkouška prokázala bojovou účinnost celého raketového systému.

Kim Čong-un se 30. června sešel v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dohodli se na obnovení rozhovorů o odstranění jaderného arzenálu z Korejského poloostrova.

Rozhovory stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji. Poprvé se oba vůdci setkali loni na historickém summitu v Singapuru.

Podle Kima byl odpal raket z minulého týdne varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se vojenských cvičení se Spojenými státy. Severokorejský diktátor podle státní tiskové agentury test označil za "vážné varování" určené "jihokorejským válečným štváčům".

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy