KLDR odpálila dvě rakety krátkého doletu, uvedla jihokorejská armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2019 23:42
Severní Korea ve středu ráno místního času (v úterý pozdě večer SELČ) otestovala další rakety. Šlo o dvě balistické střely krátkého doletu, které uletěly přibližně 250 kilometrů. Uvedl to dnes generální štáb jihokorejské armády, na který se odvolávají japonská a jihokorejská média. Severokorejská média ve čtvrtek místního času (dnes SELČ) oznámila, že vůdce Kim Čong-un dohlížel na první test nového raketového systému.
Foto: ČTK

Střely odstartovaly z okolí přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova směrem do Japonského moře a při letu dosáhly maximální výšky 30 kilometrů. Do výsostných vod Japonska nedoletěly. Japonské ministerstvo obrany upozornilo, že jakýmkoliv raketovým testem KLDR porušuje rezoluce OSN.

Vrchní velení jihokorejské armády uvedlo, že nyní testované rakety byly zřejmě podobného typu jako střely, které KLDR vypustila ve stejné oblasti minulý čtvrtek. Ty uletěly přibližně 600 kilometrů a dosáhly výšky 50 kilometrů. Jde zřejmě o nový typ rakety s vlastnostmi, jaké má ruský systém Iskander.

Rakety označované KN-23, které severokorejská armáda pravděpodobně při odpalech v posledních týdnech testuje, jsou navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy, uvádějí experti.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden po testu řekl, že "rakety klouzaly nízko nad zemí". Výška a délka letu raket při středeční zkoušce podle analytiků naznačuje, že Pchjongjang testoval nebo demonstroval právě tyto vlastnosti střel. Podle severokorejských médií zkouška prokázala bojovou účinnost celého raketového systému.

Kim Čong-un se 30. června sešel v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Dohodli se na obnovení rozhovorů o odstranění jaderného arzenálu z Korejského poloostrova.

Rozhovory stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji. Poprvé se oba vůdci setkali loni na historickém summitu v Singapuru.

Podle Kima byl odpal raket z minulého týdne varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se vojenských cvičení se Spojenými státy. Severokorejský diktátor podle státní tiskové agentury test označil za "vážné varování" určené "jihokorejským válečným štváčům".

 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy