KLDR odpálila dvě rakety krátkého doletu. Je to varování pro Jižní Koreu, řekl Kim

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2019 6:27
Severní Korea odpálila z oblasti přístavního města Wonsan na východním pobřeží dvě rakety krátkého doletu. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že to bylo varování pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy. Podle jihokorejského vojska se jednalo o test nového typu střel, které dolétly do vzdálenosti 690 a 430 kilometrů a dopadly do Japonského moře. USA vyzvaly Pchjongjang, aby se zdržel dalších provokací. Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že během několika týdnů očekává další rozhovory delegací USA a KLDR.
Lídr KLDR Kim Čong-un.
Lídr KLDR Kim Čong-un. | Foto: Reuters

KLDR odpálila rakety z oblasti přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova. Podle informací agentury Reuters, která citovala zdroj z jihokorejské armády, obě střely urazily přibližně 600 kilometrů. Šlo zřejmě o nový typ rakety s podobnými vlastnostmi, jako má ruský systém Iskander, dodal činitel citovaný Reuters.

Severokorejský diktátor podle státní agentury test označil za "vážné varování" určené "jihokorejským válečným štváčům". Pchjongjang v poslední době ostře kritizoval plánované společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. KLDR pravidelně takovéto manévry označuje za nácvik k invazi.

Odpaly byly prvním testem raket od Kimovy schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi na konci června.

Šéf Bílého domu, který se snaží Kima přimět k jadernému odzbrojení jeho země, již v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR. Ve čtvrtečním rozhovoru s televizí Fox News Trump test přímo nekritizoval a dodal, že s Kimem vychází "velmi dobře".

Americké ministerstvo zahraničí naproti tomu vyzvalo KLDR, aby se zdržela dalších provokací. "Chceme s KLDR dosáhnout diplomatické dohody," řekla mluvčí Morgan Ortagusová.

Šéf americké diplomacie Pompeo odhadl, že během několika týdnů by se měly sejít delegace USA a KLDR k pracovním rozhovorům. "Jsme nadále přesvědčeni, že existuje diplomatické řešení této situace," řekl agentuře Bloomberg. Severokorejský diktátor Kim Čong-un by měl podle Pompea dodržet slib daný americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, jímž se zavázal k jadernému odzbrojení své země.

Podle některých analytiků Severní Korea znovu testovala rakety, které zkušebně odpálila již v květnu. Jihokorejská armáda nicméně vyjádřila přesvědčení, že se jednalo o nový typ střel. Poukázala přitom i na skutečnost, že rakety tentokrát doletěly dál než při květnové zkoušce. Definitivní vyjádření prý armáda Jižní Koreje poskytne po konzultaci se Spojenými státy.

Agentura AFP upozornila, že informace o tom, že se jednalo o rakety krátkého doletu, je důležitá, neboť americký prezident Donald Trump v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR.

Japonský ministr obrany Takeši Iwaja označil vypálení střel za "nanejvýš politováníhodné", bezpečnost Japonska podle něj ale ohrožena nebyla. "Pokud však šlo o balistické střely, pak KLDR porušila rezoluce OSN," dodal Iwaja. Jihokorejské ministerstvo obrany vyzvalo Pchjongjang, aby zastavil akce, které nepřispívají ke snížení napětí na Korejském poloostrově. Podle Soulu testy představují vojenskou hrozbu.

Experti citovaní agenturami AP a Reuters uvedli, že nejnovější test severokorejských raket byl míněn jako varování Washingtonu a má vyvinout na Spojené státy tlak. "Odpalem raket, kritikou vojenských manévrů Soulu a Washingtonu a předvedením nové ponorky vysílá KLDR jasný signál: Pokud nebudou Spojené státy přizpůsobivější, žádné rozhovory na pracovní úrovni se nemusejí konat," prohlásil bývalý jihokorejský jaderný vyslanec Kim Hong-kjon.

 

Právě se děje

Další zprávy