Severní i Jižní Korea provedly testy balistických raket

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2021 21:06
Severní Korea ve středu podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že střely dopadly poblíž jeho výlučné ekonomické zóny ve vodách mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Informovala o tom agentura AP. Několik hodin poté Jižní Korea oznámila, že provedla první test své balistické rakety odpalované z ponorky.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Podle jihokorejské prezidentské kanceláře testu podmořské balistické střely vyvinuté v Jižní Koreji přihlížel i prezident země Mun Če-in. Raketa uletěla předem určenou vzdálenost a zasáhla stanovený cíl, sdělila kancelář.

Agentura Reuters uvedla, že Jižní Korea je první zemí bez jaderných zbraní, která podmořskou balistickou střelu SLBM (submarine-launched ballistic missile) vyvinula. Střela SLBM dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí volného oceánu.

KLDR ve středu krátce po 12:30 místního času (5:30 SELČ) odpálila z centrální části země dvě balistické rakety, které doletěly do vzdálenosti asi 800 kilometrů, dosáhly výšky 60 kilometrů a dopadly do moře. "Severní Korea odpálila dvě neznámé balistické střely z centrální vnitrozemské oblasti směrem k východnímu pobřeží. Jihokorejská a americká rozvědka provádějí podrobnou analýzu, aby zjistily další informace," napsal ve středu v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS).

Spojené státy v reakci uvedly, že severokorejský "test pro USA a jejich spojence nepředstavoval bezprostřední hrozbu, zdůraznil ale negativní dopady nedovoleného severokorejského zbrojního programu na stabilitu regionu". Testy balistických raket zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Japonský premiér Jošihide Suga označil odpálení balistických raket za "nehorázné" a ostře tento krok odsoudil jako hrozbu pro mír a bezpečnost oblasti. Japonský premiér a jihokorejský prezident Mun Če-in, který byl ihned o odpálení balistických střel informován, svolali své národní bezpečnostní rady, aby nový vývoj projednaly. V Soulu dnes jednají ministři zahraničí Jižní Koreje a Číny o stagnujících rozhovorech o denuklearizaci mezi KLDR a USA.

Čínský ministr zahraničí Wang I v reakci na odpálení střel řekl, že "by všechny strany měly spolupracovat při snaze prosadit mír a stabilitu na Korejském poloostrově". "Nejen Severní Korea, ale také další země provádějí vojenské aktivity," citovala Wanga agentura Reuters. "My všichni bychom měli vyvíjet snahu takovým způsobem, který pomůže obnovit dialog," míní šéf čínské diplomacie.

V pondělí KLDR oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Pondělní test byl první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu.

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy