KLDR nabízí dialog o lidských právech, klade si ale podmínky

ČTK ČTK
31. 10. 2014 7:42
Severní Korea zve na březen příštího roku do své země diplomata EU, aby se přesvědčil o dodržování lidských práv.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Severní Korea pozvala k návštěvě vysoce postaveného představitele Evropské unie, aby se přesvědčil o tamní situaci v oblasti lidských práv.

Agentuře AP to ve čtvrtek v New Yorku oznámili severokorejští diplomaté. Zvláštní zmocněnec EU smí do KLDR ale přijet jen tehdy, pokud z připravované rezoluce OSN zmizí zmínka o mezinárodním trestním tribunálu.

Zmocněnec EU Stavros Lambrinidis má na sever Korejského poloostrova přijet příští rok v březnu. Pozvání k návštěvě už bylo údajně z Pchjongjangu do Bruselu odesláno. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která severokorejskému vedení vadí, navrhla EU společně s Japonskem.

Dokument vyzývá Radu bezpečnosti, aby na problém porušování lidských práv v KLDR upozornila mezinárodní trestní soud v Haagu.

I když je pravděpodobné, že Čína jako stálý člen Rady bezpečnosti takovou rezoluci nepřipustí, Pchjongjang je s návrhem nespokojen, protože upozorňuje světové společenství na tragické poměry, v nichž obyvatelstvo Severní Koreje žije.

KLDR v poslední době nabízí překvapivě dialog o otázkách lidských práv. Naznačila například, že by připustila i návštěvu vysokého komisaře OSN pro lidská práva v Pchjongjangu.

I tato případná návštěva se však podle severokorejských diplomatů uskuteční jen tehdy, pokud zmínka o haagském tribunálu z navrhované rezoluce zmizí. Návrh rezoluce nyní projednávají výbory Valného shromáždění OSN, které o něm mají hlasovat příští měsíc. Do té doby se text může ještě změnit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy